English
Stoffet resveratrol, der findes i blandt andet rødvin, kan ifølge ny aarhusiansk forskning øge knogleopbygningen. Den ny viden kan giver håb for patienter med knogleskørhed.
Professor og overlæge Holger Jon Møller har modtaget Eldjarn Prisen på 100.000 kr. Prisen får han for sin forskning i markører ved betændelsessygdomme.
Der er ikke forskelle på vægt, højde, hovedomfang eller BMI hos 5-årige børn, uanset om de er undfanget naturligt eller efter fertilitetsbehandling. Det har heller ikke betydning, om det har taget lang tid at blive gravid.
Den 1. november 2014 tiltræder professor, dr.med. Per Hove Thomsen som ny koordinerende klinisk lærestolsprofessor i psykiatri på Aarhus Universitet og Aarhus Universitetshospital.
Lundbeckfonden søger talentfulde unge forskere inden for blandt andet biomedicin til en række nye fellowships.
Side 306 af 379