English
Lene Warner Thorup Boel er ny professor på Institut for Retsmedicin ved Aarhus Universitet.
Postdoc Jean Farup har modtaget 213.120 kroner fra Riisfort Fonden. De skal bruges til udvidede analyser af stamcellerne i muskler.
Lektor Francesco Lescai startede den 1. maj et nyt innovationsprojekt, støttet med knap 11,3 millioner kroner fra den Europæiske Kommission.
Lønkataloget for medarbejdere på Health er blevet revideret. I det nye katalog er der tilføjet forhåndsaftalte tillæg på flere områder, og kataloget er blevet udbygget med et afsnit om særlige stillinger på SKT.
Den næste måneds tid arbejder Aarhus Letbane med at lægge skinner i krydset mellem Nørrebrogade og Vennelyst Boulevard/Nørre Boulevard. Det kan give støjgener på Institut for Biomedicin, Institut for Odontologi og SKT.
Side 217 af 363