Uni-valg: Se de nye repræsentanter
Universitetsvalgene er slut og stemmerne talt op. Her er et overblik over de kandidater, som fik en plads i studienævnene og Akademisk Råd
Der var kampvalg hele ni steder på Health, så intet var givet fra starten, da valget åbnede og både VIP’ere og TAP’ere skulle pege på deres foretrukne kandidater. Det blev ikke til en Health-repræsentant i Aarhus Universitets Bestyrelse, men der er sat nyt hold i flere studienævn og Akademisk Råd.
Se alle de nyvalgte repræsentanter i oversigten her:
* = kampvalg
Akademisk Råd, Health
Navn | Organ | Rep. område |
Christoffer Laustsen* | Akademisk Råd, Health | Institut for Klinisk Medicin |
Hans Jürgen Hoffmann* | Akademisk Råd, Health | Institut for Klinisk Medicin |
Søren Dinesen Østergaard* | Akademisk Råd, Health | Institut for Klinisk Medicin |
Andreas Breenfeldt Andersen* | Akademisk Råd, Health | Institut for Folkesundhed |
Bodil Bech* | Akademisk Råd, Health | Institut for Folkesundhed |
Inger Merete Skrubbeltrang Paulsen* | Akademisk Råd, Health | TAP på Health (Institut for Biomedicin) |
Tina Marie Aaen* | Akademisk Råd, Health | TAP på Health (Institut for Klinisk Medicin) |
Jesper Leegaard Willer* | Akademisk Råd, Health | TAP på Health (Administrationscenter Health) |
Marie Heuckendorff Hansen* | Akademisk Råd, Health | Medicineruddannelsen |
Jens Vase Poulsen* | Akademisk Råd, Health | Medicineruddannelsen |
Alena Salasova | Akademisk Råd, Health | Institut for Biomedicin |
Birgitte Mønster Christensen | Akademisk Råd, Health | Institut for Biomedicin |
Rikke Nielsen | Akademisk Råd, Health | Institut for Biomedicin |
Peter Svensson | Akademisk Råd, Health | Institut for Odontologi og Oral Sundhed |
Sebastian Schlafer | Akademisk Råd, Health | Institut for Odontologi og Oral Sundhed |
Steffen Sinning | Akademisk Råd, Health | Institut for Retsmedicin |
Christine Cramer (valgt ved lodtrækning) | Akademisk Råd, Health | Ansatte ph.d.-studerende på Health |
Malene Risager Lykke (valgt suppleant ved lodtrækning) | Akademisk Råd, Health | Ansatte ph.d.-studerende på Health |
Mille Nielsen | Akademisk Råd, Health | Uddannelser under Institut for Folkesundhed:Idrætsuddannelsen, Folkesundhedsuddannelsen, Kandidatuddannelsen i Sygepleje, Kandidatuddannelsen i Optometri og Synsvidenskab, Den Sundhedsfaglige Kandidatuddannelse samt Masteruddannelsen i Klinisk Sygepleje |
Nicole Wedel Sewerin | Akademisk Råd, Health | Uddannelser under Institut for Odontologi og Oral Sundhed:Tandlægeuddannelsen, Tandplejeuddannelsen og Klinisk Tandteknikeruddannelsen |
Ph.d.-Udvalg, Health
Navn | Organ | Rep. område |
Stephan Lange (valgt ved lodtrækning) | Ph.d.-Udvalg, Health | Institut for Biomedicin |
Naiara Santana Codina (valgt ved lodtrækning) | Ph.d.-Udvalg, Health | Institut for Biomedicin |
Stine Sofia Korreman | Ph.d.-Udvalg, Health | Institut for Klinisk Medicin |
Rikke Katrine Jentoft Olsen (valgt ved lodtrækning) | Ph.d.-Udvalg, Health | Institut for Klinisk Medicin |
Ole Graumann (suppleant) | Ph.d.-Udvalg, Health | Institut for Klinisk Medicin |
Viola Bureau (valgt ved lodtrækning) | Ph.d.-Udvalg, Health | Institut for Folkesundhed |
Kasper Hansen (valgt ved lodtrækning) | Ph.d.-Udvalg, Health | Institut for Retsmedicin |
Rubens Spin-Neto (valgt ved lodtrækning) | Ph.d.-Udvalg, Health | Institut for Odontologi og Oral Sundhed |
Malene Kærslund Hansen | Ph.d.-Udvalg, Health | Ansatte og ikke-ansatte ph.d.-studerende på Health |
Akila Aiyar | Ph.d.-Udvalg, Health | Ansatte og ikke-ansatte ph.d.-studerende på Health |
Leonardo Melo Rothmann | Ph.d.-Udvalg, Health | Ansatte og ikke-ansatte ph.d.-studerende på Health |
Studienævnet for Sundhedsvidenskab
Navn | Organ | Rep. område |
Thea Dystrup Bjerregaard* | Studienævnet for Sundhedsvidenskab | Kandidatuddannelse i Sygepleje, Master i Klinisk Sygepleje |
Julie Marie Borris Stagsted* | Studienævnet for Sundhedsvidenskab | Kandidatuddannelse i Sygepleje, Master i Klinisk Sygepleje |
Jesper Hjortdal (valgt ved lodtrækning) | Studienævnet for Sundhedsvidenskab | Institut for Klinisk Medicin |
Christina Catherine Dahm | Studienævnet for Sundhedsvidenskab | Institut for Folkesundhed |
Cecilie Nørby Lyhne | Studienævnet for Sundhedsvidenskab | Institut for Folkesundhed |
Thomas Maribo | Studienævnet for Sundhedsvidenskab | Institut for Folkesundhed |
Morten Overgaard | Studienævnet for Sundhedsvidenskab | Institut for Folkesundhed |
Tatiana Jensen | Studienævnet for Sundhedsvidenskab | Den sundhedsfaglige kandidatuddannelse |
Julie Pajaniaye | Studienævnet for Sundhedsvidenskab | Den sundhedsfaglige kandidatuddannelse |
Ellen Thing | Studienævnet for Sundhedsvidenskab | Kandidatuddannelse i Optometri og Synsvidenskab |
Studienævnet for Folkesundhedsvidenskab
Navn | Organ | Rep. område |
Sofie Bidstrup Jakobsen* | Studienævnet for Folkesundhedsvidenskab | Uddannelse i Folkesundhedsvidenskab |
Ruth Leonora Rex Romoser* | Studienævnet for Folkesundhedsvidenskab | Uddannelse i Folkesundhedsvidenskab |
Cecilie Würtz Holm* | Studienævnet for Folkesundhedsvidenskab | Uddannelse i Folkesundhedsvidenskab |
Mikka Baadsgaard* | Studienævnet for Folkesundhedsvidenskab | Uddannelse i Folkesundhedsvidenskab |
Kim Moesgaard Iburg | Studienævnet for Folkesundhedsvidenskab | Department of Public Health |
Ulrika Merete Enemark | Studienævnet for Folkesundhedsvidenskab | Department of Public Health |
Dorte Rytter | Studienævnet for Folkesundhedsvidenskab | Department of Public Health |
Michael Fehsenfeld (suppleant) | Studienævnet for Folkesundhedsvidenskab | Department of Public Health |
Søren Kenneth Kjærgaard (suppleant) | Studienævnet for Folkesundhedsvidenskab | Department of Public Health |
Stefan Nygaard Hansen (suppleant) | Studienævnet for Folkesundhedsvidenskab | Department of Public Health |
Studienævnet for Idrætsvidenskab
Navn | Organ | Rep. område |
Simon Lønbro Degn* | Studienævnet for Idrætsvidenskab | Institut for Folkesundhed |
David Ekdahl* | Studienævnet for Idrætsvidenskab | Institut for Folkesundhed |
Malene Kjær* | Studienævnet for Idrætsvidenskab | Institut for Folkesundhed |
Kristian Raun Thomsen* | Studienævnet for Idrætsvidenskab | Institut for Folkesundhed |
Mikkel Jessen Weissert | Studienævnet for Idrætsvidenskab | Idrætsuddannelsen |
Studienævnet for Oral Sundhed
Navn | Organ | Rep. område |
Uwe Henriksen* | Studienævnet for Oral Sundhed | Tandplejeruddannelsen |
Lene Martinussen* | Studienævnet for Oral Sundhed | Tandplejeruddannelsen |
Heidi Kjærhede Sejthen* | Studienævnet for Oral Sundhed | Tandplejeruddannelsen |
Mohammed Fadel* | Studienævnet for Oral Sundhed | Tandplejeruddannelsen |
Alberte Ulrich Thygesen* | Studienævnet for Oral Sundhed | Tandplejeruddannelsen |
Catrine Vestergaard Thomsen* | Studienævnet for Oral Sundhed | Tandplejeruddannelsen |
Helle Hornhaver (valgt ved lodtrækning) | Studienævnet for Oral Sundhed | Klinisk Tandteknikeruddannelsen |
Chris Ejlerskov (valgt ved lodtrækning) | Studienævnet for Oral Sundhed | Klinisk Tandteknikeruddannelsen |
Halima Omar Sharif Osman | Studienævnet for Oral Sundhed | Klinisk Tandteknikeruddannelsen |
Natasja Schmidt Buur | Studienævnet for Oral Sundhed | Klinisk Tandteknikeruddannelsen |
Studienævnet for Medicin
Navn | Organ | Rep. område |
Janne Lebeck | Studienævnet for Medicin | Institut for Biomedicin |
Christian Bjerggaard Vægter | Studienævnet for Medicin | Institut for Biomedicin |
Kristina Bacher Svendsen | Studienævnet for Medicin | Institut for Klinisk Medicin, Institut for Retsmedicin |
Klaus Krogh | Studienævnet for Medicin | Institut for Klinisk Medicin, Institut for Retsmedicin |
Torben Steiniche | Studienævnet for Medicin | Institut for Klinisk Medicin, Institut for Retsmedicin |
Bodil Bech | Studienævnet for Medicin | Institut for Folkesundhed |
Astrid Beck Fischer | Studienævnet for Medicin | Medicinuddannelsen (Institut for Biomedicin, Institut for Klinisk Medicin, Institut for Folkesundhed, Institut for Retsmedicin) |
Karen Kam Wium Pedersen | Studienævnet for Medicin | Medicinuddannelsen (Institut for Biomedicin, Institut for Klinisk Medicin, Institut for Folkesundhed, Institut for Retsmedicin) |
Sofie Hillgaard Pedersen | Studienævnet for Medicin | Medicinuddannelsen (Institut for Biomedicin, Institut for Klinisk Medicin, Institut for Folkesundhed, Institut for Retsmedicin) |
Jens Vase Poulsen | Studienævnet for Medicin | Medicinuddannelsen (Institut for Biomedicin, Institut for Klinisk Medicin, Institut for Folkesundhed, Institut for Retsmedicin) |
Julie Haahr Jakobsen | Studienævnet for Medicin | Medicinuddannelsen (Institut for Biomedicin, Institut for Klinisk Medicin, Institut for Folkesundhed, Institut for Retsmedicin) |
Nikoline Amalie Svenningsen | Studienævnet for Medicin | Medicinuddannelsen (Institut for Biomedicin, Institut for Klinisk Medicin, Institut for Folkesundhed, Institut for Retsmedicin) |
Marie Heuckendorff Hansen (suppleant) | Studienævnet for Medicin | Medicinuddannelsen (Institut for Biomedicin, Institut for Klinisk Medicin, Institut for Folkesundhed, Institut for Retsmedicin) |
Studienævnet for Odontologi
Navn | Organ | Rep. område |
Irene Dige | Studienævnet for Odontologi | Odontologi |
Louise Hauge Matzen | Studienævnet for Odontologi | Odontologi |
David Christian Evar Kraft | Studienævnet for Odontologi | Odontologi |
Lise-Lotte Kirkevang | Studienævnet for Odontologi | Odontologi |
Line Staun Larsen (suppleant) | Studienævnet for Odontologi | Odontologi |
Charlotte Bender (valgt ved lodtrækning) | Studienævnet for Odontologi | Odontologi |
Karina Herholdt Petersen | Studienævnet for Odontologi | Tandlægeuddannelsen |
Anna Østergaard Kirkfeldt | Studienævnet for Odontologi | Tandlægeuddannelsen |
Caroline Dorthea Nygaard Iversen | Studienævnet for Odontologi | Tandlægeuddannelsen |
Sofie Louise Holm Ulsted | Studienævnet for Odontologi | Tandlægeuddannelsen |
Ida Bild Ahnfelt-Rønne | Studienævnet for Odontologi | Tandlægeuddannelsen |