”Jeg vil forbedre livskvaliteten hos mennesker med muskelsvind og ALS”
Charlotte Handberg er ny professor i neuromuskulær rehabilitering på Aarhus Universitets Institut for Folkesundhed. Her skal hun fortsætte og styrke sin forskning i muskelsvind og ALS med fokus på udvikling af rehabiliteringsindsatser.

"Målet med min forskning er at udvikle specialiserede rehabiliteringsinterventioner og modeller, der kan udsætte tab af funktionsevne, forbedre livskvaliteten og understøtte tilknytning til uddannelse og arbejde for mennesker med muskelsvind og ALS," fortæller Charlotte Handberg.
Hendes forskning er præget af tæt samarbejde med både mennesker med muskelsvind og ALS og sundhedsprofessionelle. Hun forsker bl.a. i medicinsk behandling af spinal muskelatrofi og undersøger de udfordringer, kvinder med muskelsvind møder i hverdagen – f.eks. ved brug af offentlige toiletter.
"Vi udøver forskning med en høj grad af brugerinvolvering og har ofte mennesker med muskelsvind og ALS med i projekterne fra start til slut. Det styrker relevansen og anvendeligheden af vores resultater nationalt såvel som internationalt," siger hun.
Professoratet får også betydning for undervisningen på Aarhus Universitet:
"Det motiverer mig, at forskningen formidles og anvendes i undervisningen og vejledningen af studerende. Det giver mulighed for at inddrage konkrete cases og styrke den praksisnære læring," forklarer hun.
Charlotte Handbergs professorat er etableret som en delestilling mellem Aarhus Universitet og RehabiliteringsCenter for Muskelsvind (RCFM).
Kontakt
Professor, ph.d. og sygeplejerske Charlotte Handberg
Aarhus Universitet, Institut for Folkesundhed og
RehabiliteringsCenter for Muskelsvind (RCFM)
Telefon: 22 65 24 40
Mail: charlotte.handberg@ph.au.dk