EU-bevilling: Nyt netværk styrker translationel forskning i komplekse neurologiske lidelser

Klaus Eyer er lektor ved Institut for Biomedicin på Aarhus Universitet og koordinator for et nyt europæisk forskningsnetværk, der har til formål at bane vejen for bedre forståelse og behandling af lidelser som multipel sklerose og autismespektrumforstyrrelse. EU støtter projektet med i alt 30 millioner kroner.

Forskningsnetværket TRANSCEND kombinerer ekspertise på tværs af biomedicin, klinisk praksis, adfærdsforskning, epidemiologi og filosofi. 5 millioner kroner af EU-bevillingen går til Klaus Eyers laboratorium.
Forskningsnetværket TRANSCEND kombinerer ekspertise på tværs af biomedicin, klinisk praksis, adfærdsforskning, epidemiologi og filosofi. 5 millioner kroner af EU-bevillingen går til Klaus Eyers laboratorium. Foto: Privat.

Netværket TRANSCEND er centreret om spørgsmålet om, hvordan man bedre kan forbinde grundforskning, translationelle indsatser og klinisk praksis, når det gælder komplekse neurologiske lidelser.

Det nye europæiske forskningsprojekt TRANSCEND, samler forskere fra elleve forskellige laboratorier på tværs af Europa og på tværs af discipliner.

”Netværket er bygget på idéen om, at man ikke kan reducere komplekse neurologiske sygdomme til enkeltfaktorer — i stedet må vi favne deres kompleksitet og skabe nye forbindelser mellem biologiske, kliniske og sociale aspekter,” siger Klaus Eyer, koordinator for TRANSCEND og lektor ved Institut for Biomedicin.

Hans egen forskning fokuserer på funktionel enkeltcelleanalyse i immunologiske sammenhænge, og inden for netværket vil hans gruppe undersøge funktionelle immunbalancer og faktorer med høj opløsning.

Mere generelt vil forskerne i TRANSCEND arbejde på at udvikle en ny, netværksbaseret tilgang til translationel forskning, forbedre relevansen af dyremodeller, fokusere på patientresultater og gentænke theranostiske strategier. På den måde sigter projektet mod at udforske en ny translationel vej og bidrage til en mere holistisk undersøgelse af patientcentreret grundforskning.

TRANSCEND modtager en samlet EU-bevilling på cirka 30 millioner kroner — hvoraf 5 millioner kroner går til Klaus Eyers laboratorium ved Aarhus Universitet, hvor midlerne skal finansiere to ph.d.-stillinger og støtte driften af netværket.

Kontakt

Lektor Klaus Eyer
Aarhus Universitet, Institut for Biomedicin
Telefon: +45 36 20 47 71
Email: eyerk@biomed.au.dk