Du er her: AU  Medarbejdere Fakulteter  Health Organisation Health i tal

Health i tal

Health i tal præsenterer væsentlige nøgletal for fakultetet, institutter og CESU som en fælles referenceramme for oplysninger om bl.a. ph.d., publikationer, studerende, økonomi og HR.

Health

Generelt

20142015201620172018
Antal ECTS optjent på Summer University205360420540
Spin out-virksomheder00122
Anmeldte opfindelser2323332935
Patentansøgninger9513713
Medarbejdernes trivsel (Psykisk APV) (%-del der er tilfredse eller meget tilfredse)8888
Andel ph.d.´er i beskæftigelse 4-9 mdr. efter endt uddannelse (%)9595
Indtægter på efter- og videreuddannelse (mio. kr.)4,84,86,96,4

Økonomi

20142015201620172018
Tiltrækning af eksterne forskningsmidler (mio. kr.)262,2418,5286,6439,1557,7
Ekstern forskningsfinansiering - forbrugte midler (mio.kr.)327339,1328,7326,3364,9

Studerende

20142015201620172018
STÅ-Produktion3.319,03.231,33.716,43.540,03.505,0
STÅ pr. VIP årsværk6,15,86,45,75,7
Antal optagne BA- og KA-studerende1.442 1365 1.4021.4491.461
Antal færdiguddannede BA- og KA-studerende1.1011.0481.2151.2271.261
Antal nyoptagne full-degree studerende106911179388
Antal indrejsende udvekslingsstuderende1715358181
Antal udrejsende udvekslingsstuderende1523735174
Kandidatstuderendes ledighed 4-19 mdr. efter endt uddannelse (%)2.2
Studerendes tilfredshed (%-del der er tilfredse eller meget tilfredse)92  92  

HR

20142015201620172018
VIP-Årsværk (VIP og DVIP, ekskl. ph.d.-stud.)548,1555,9 580,3 615,2608,7
VIP-ansatte (VIP og DVIP)1.146 1.186 1.280 1.3431.205
VIP-ansatte uden forskning (personer)90  97   90 9491
VIP-årsværk uden forskning (årsværk)26 31 33 3333
TAP-årsværk677,4 694,9 684,45 669,53678
Samlet årsværk1.225,5 1.250,8 1.264,8 1.284,731.286,65
Professorer184 199 197 204207

Ph.d.-skolen

20142015201620172018
Antal indskrevne ph.d.-studerende pr. 1. januar 632 643 629 623589
Antal nyindskrevne ph.d.-studerende i kalenderåret 166 164 172 147145
Antal nyindskrevne ph.d.-studerende med udenlandsk statsborgerskab 24 22 30 1930
Antal godkendte ph.d.-afhandlinger i kalenderåret 170 151 168 166145
Antal ph.d.-studerende optaget på basis af bachelorgrad 18 20 21 1914
Antal udskrevne uden opnået ph.d.-grad (drop-out) 11 15 51517
Gennemførselstid - ph.d. (effektiv studietid) 3,1 3,4 3,3 3,43,2

Publikationer

20142015201620172018
Antal forskningspublikationer 2.790 2.838 3.047 3.4623.604
Antal formidlingspublikationer 188 164 155 184182
Antal undervisningspublikationer2833524525
Antal peer-reviewed artikler2.0652.0922.2252.8112.998
Peer-reviewed artikler pr. VIP årsværk3,83,83,84,54,9
Article Influence Score, 0 < AIS ≤ 17057847259661096
Article Influence Score, 1 < AIS ≤ 2690677762930907
Article Influence Score, 2 < AIS ≤ 5224232248329351
Article Influence Score, 5 < AIS ≤ 1046608999105
Article Influence Score, 10 < AIS2040384745
Article Influence Score, uden AIS379346359438486

Biomedicin

Generelt

20142015201620172018
Antal ECTS optjent på Summer University01350
Spin out-virksomheder0111
Anmeldte opfindelser149181514
Patentansøgninger32658
Medarbejdernes trivsel (Psykisk APV) (%-del der er tilfredse eller meget tilfredse)
Andel ph.d.'er i beskæftigelse 4-9 mdr. efter endt uddannelse (%)
Indtægter på efter- og videreuddannelse (mio. kr.)00

Økonomi

20142015201620172018
Tiltrækning af eksterne forskningsmidler (mio. kr.)92,7153,2133,9213,2220,8
Ekstern forskningsfinansiering - forbrugte midler (mio.kr.)111,2135,2117,7120,8134,2

Studerende

20142015201620172018
STÅ-Produktion1.016,01.019,31.050,09891.039,0
STÅ pr. VIP årsværk6,46,66,55,95,7
Antal optagne BA- og KA-studerende466460472461469
Antal færdiguddannede BA- og KA-studerende404347440366390
Antal nyoptagne full-degree studerende3335444134
Antal indrejsende udvekslingsstuderende0000
Antal udrejsende udvekslingsstuderende781900,67
STÅ-Kandidat i medicin3636,2465049
STÅ-Bachelor i medicin933928,7953898944
STÅ-Bachelor i molekylær medicin4753,85040,246
STÅ-Kandidat i optometri  0,6  100
Optaget-Bachelor i medicin466460472461469
Færdig-Bachelor i medicin404347440366390
Studerende optaget på Bachelor med anden nationalitet end dansk (full-degree)3335444134
Studerende optaget på Kandidat med anden nationalitet end dansk (full-degree)00000
Studerende optaget på Prof.bacheloruddannelse med anden nationalitet end dansk00000
Kandidatstuderendes ledighed 4-19 mdr. efter endt uddannelse (%)
Studerendes tilfredshed (%-del der er tilfredse eller meget tilfredse)

HR

20142015201620172018
VIP-Årsværk (VIP og DVIP, ekskl. ph.d.-stud.)159,1153,6161,5167,79180,31
VIP-ansatte (VIP og DVIP)205215224230221
VIP-ansatte uden forskning (personer)00000
VIP-årsværk uden forskning (årsværk)00000
TAP-årsværk150,5146143,97138,5139,4
Samlet årsværk309,6299,6305,5306,29319,7
Professorer3332343127

Ph.d.-skolen

20142015201620172018
Antal indskrevne ph.d.-studerende pr. 1. januar8483877378
Antal nyindskrevne ph.d.-studerende i kalenderåret1119192515
Antal nyindskrevne ph.d.-studerende med udenlandsk statsborgerskab32865
Antal godkendte ph.d.-afhandlinger i kalenderåret3417222515
Antal ph.d.-studerende optaget på basis af bachelorgrad37461
Antal udskrevne uden opnået ph.d.-grad (drop-out)41223
Gennemførselstid - ph.d. (effektiv studietid)3,23,63,63,53,2

Publikationer

20142015201620172018
Antal forskningspublikationer378410385397418
Antal formidlingspublikationer41181114
Antal undervisningspublikationer641940
Antal peer-reviewed artikler299337324351385
Peer-reviewed artikler pr. VIP årsværk1,92,22,02,092,1
Article Influence Score, 0 < AIS ≤ 1721058890111
Article Influence Score, 1 < AIS ≤ 2125145150156157
Article Influence Score, 2 < AIS ≤ 54634424249
Article Influence Score, 5 < AIS ≤ 101512112417
Article Influence Score, 10 < AIS210469
Article Influence Score, uden AIS3938293342

Folkesundhed

Generelt

20142015201620172018
Antal ECTS optjent på Summer University800
Spin out-virksomheder000
Anmeldte opfindelser1101
Patentansøgninger1000
Medarbejdernes trivsel (Psykisk APV) (%-del der er tilfredse eller meget tilfredse)
Andel ph.d.´er i beskæftigelse 4-9 mdr. efter endt uddannelse (%)
Indtægter på efter- og videreuddannelse (mio. kr.)22,44,94,6

Økonomi

20142015201620172018
Tiltrækning af eksterne forskningsmidler (mio. kr.)23,527,526,826,733,3
Ekstern forskningsfinansiering - forbrugte midler (mio.kr.)37,732,335,630,128,3

Studerende

20142015201620172018
STÅ-Produktion813,1892,1926936952
STÅ pr. VIP årsværk9,511,711,810,611,3
Antal optagne BA- og KA-studerende326338375368361
Antal færdiguddannede BA- og KA-studerende303237335289283
Antal nyoptagne full-degree studerende610888
Antal indrejsende udvekslingsstuderende00210,5
Antal udrejsende udvekslingsstuderende4122493,67
STÅ-Kandidat i medicin6463,3808885
STÅ-Bachelor i medicin139134,4138136137
STÅ-Bachelor i folkesundhedsvidenskab124,7126130133135
STÅ-Kandidat i folkesundhedsvidenskab27,245636475
STÅ-Bachelor i idræt202207204200188
STÅ-Bachelortilvalg i idræt14,4030
STÅ-Kandidat i idræt51,876998992
STÅ-Kandidat i sygepleje132,5142998189
STÅ-Sundhedsfaglig kandidat57,556,5105145150
STÅ-Deltidsuddannelser i sundhedsvidenskab37,20
STÅ-Kandidat i optometri4,7504
Optaget-Bachelor i Folkesundhedsvidenskab5154  525255
Optaget-Kandidat i Folkesundhedsvidenskab3328394539
Optaget-Bachelor i Idræt7978787778
Optaget-Kandidat i Idræt5454645646
Optaget-Kandidat i sygepleje7677889091
Optaget-Sundhedsfaglig kandidat3347544852
Færdig-Bachelor i Folkesundhedsvidenskab3531463739
Færdig-Kandidat i Folkesundhedsvidenskab3354531
Færdig-Bachelor i Idræt6974885545
Færdig-Kandidat i Idræt3231676353
Færdig-Kandidat i sygepleje5877615667
Færdig-Sundhedsfaglig kandidat3421384248
Studerende optaget på Bachelor med anden nationalitet end dansk21231
Studerende optaget på Kandidat med anden nationalitet end dansk49657
Studerende optaget på Prof.bacheloruddannelse med anden nationalitet end dansk00000
Kandidatstuderendes ledighed 4-19 mdr. efter endt uddannelse (%)
Studerendes tilfredshed (%-del der er tilfredse eller meget tilfredse)

HR

20142015201620172018
VIP-Årsværk (VIP og DVIP, ekskl. ph.d.-stud.)85,376,278,3288,1584,59
VIP-ansatte (VIP og DVIP)128126139156150
VIP-ansatte uden forskning (personer)65587
VIP-årsværk uden forskning (årsværk)6556,96
TAP-årsværk34,130,731,1432,530,72
Samlet årsværk119,4106,9109,5120,65115.31
Professorer2020201918

Ph.d.-skolen

20142015201620172018
Antal indskrevne ph.d.-studerende pr. 1. januar88931039690
Antal nyindskrevne ph.d.-studerende i kalenderåret2230282718
Antal nyindskrevne ph.d.-studerende med udenlandsk statsborgerskab12413
Antal godkendte ph.d.-afhandlinger i kalenderåret2321203022
Antal ph.d.-studerende optaget på basis af bachelorgrad53611
Antal udskrevne uden opnået ph.d.-grad (drop-out)12233
Gennemførselstid - ph.d. (effektiv studietid)3,23,23,13,33,3

Publikationer

20142015201620172018
Antal forskningspublikationer593633513557646
Antal formidlingspublikationer5052275448
Antal undervisningspublikationer9139118
Antal peer-reviewed artikler459465396462526
Peer-reviewed artikler pr. VIP årsværk5,46,15,15,26,2
Article Influence Score, 0 < AIS ≤ 1137158139163220
Article Influence Score, 1 < AIS ≤ 2168171132135134
Article Influence Score, 2 < AIS ≤ 54650415454
Article Influence Score, 5 < AIS ≤ 10119111319
Article Influence Score, 10 < AIS68151510
Article Influence Score, uden AIS9378598289

Klinisk Medicin

Generelt

20142015201620172018
Antal ECTS optjent på Summer University90260180410
Spin out-virksomheder0011
Anmeldte opfindelser1113141419
Patentansøgninger53735
Medarbejdernes trivsel (Psykisk APV) (%-del der er tilfredse eller meget tilfredse)
Andel ph.d.´er i beskæftigelse 4-9 mdr. efter endt uddannelse (%)
Indtægter på efter- og videreuddannelse (mio. kr.)0,2

Økonomi

20142015201620172018
Tiltrækning af eksterne forskningsmidler (mio. kr.)115,2225,2112,2185,1288,1
Ekstern forskningsfinansiering - forbrugte midler (mio.kr.)134,8138,8141,1158,7185,7

Studerende

20142015201620172018
STÅ-Produktion969,2984,5121412411224
STÅ pr. VIP årsværk4,03,94,54,34,6
Antal optagne BA- og KA-studerende437357430401399
Antal færdiguddannede BA- og KA-studerende290258337395418
Antal nyoptagne full-degree studerende4328462823
Antal indrejsende udvekslingsstuderende158297541
Antal udrejsende udvekslingsstuderende03302620
STÅ-Kandidat i medicin781777,598810801213
STÅ-Kandidat i molekylær medicin49,251,566058
STÅ-Bachelor i medicin139146,6150148183
STÅ-Kandidat i optometri8,9101311
Optaget-Kandidat i medicin383343423388383
Optaget-Kandidat i optometri151471316
Optaget-Bachelor i medicin146,60
Færdig-Kandidat i medicin262258337385412
Studerende optaget på Bachelor med anden nationalitet end dansk0000
Studerende optaget på Kandidat med anden nationalitet end dansk4328462823
Studerende optaget på Prof.bacheloruddannelse med anden nationalitet end dansk0000
Kandidatstuderendes ledighed 4-19 mdr. efter endt uddannelse (%)
Studerendes tilfredshed (%-del der er tilfredse eller meget tilfredse)

HR

20142015201620172018
VIP-Årsværk (VIP og DVIP, ekskl. ph.d.-stud.)239,4252,4269,68285,41265,54
VIP-ansatte (VIP og DVIP)618643735765641
VIP-ansatte uden forskning (personer)00000
VIP-årsværk uden forskning (årsværk)00000
TAP-årsværk121,2129,7125,55122,1133,2
Samlet årsværk360,6382,1395,2407,5398,74
Professorer119136132143152

Ph.d.-skolen

20142015201620172018
Antal indskrevne ph.d.-studerende pr. 1. januar441441418427398
Antal nyindskrevne ph.d.-studerende i kalenderåret12610811990105
Antal nyindskrevne ph.d.-studerende med udenlandsk statsborgerskab2017151019
Antal godkendte ph.d.-afhandlinger i kalenderåret110108119107104
Antal ph.d.-studerende optaget på basis af bachelorgrad89111112
Antal udskrevne uden opnået ph.d.-grad (drop-out)6911010
Gennemførselstid - ph.d. (effektiv studietid)3,13,443,43,2

Publikationer

20142015201620172018
Antal forskningspublikationer2.1582.0992.2872.6982.830
Antal formidlingspublikationer133103113110115
Antal undervisningspublikationer171325279
Antal peer-reviewed artikler1.5981.5741.7302.2182.372
Peer-reviewed artikler pr. VIP årsværk6,76,26,47,78,9
Article Influence Score, 0 < AIS ≤ 1565612560768857
Article Influence Score, 1 < AIS ≤ 2526492585746720
Article Influence Score, 2 < AIS ≤ 5166180196265295
Article Influence Score, 5 < AIS ≤ 103245706882
Article Influence Score, 10 < AIS1528232729
Article Influence Score, uden AIS294257298345389

Odontologi og Oral Sundhed

Generelt

20142015201620172018
Antal ECTS optjent på Summer University00
Spin out-virksomheder000
Anmeldte opfindelser01001
Patentansøgninger0000
Medarbejdernes trivsel (Psykisk APV) (%-del der er tilfredse eller meget tilfredse)
Andel ph.d.´er i beskæftigelse 4-9 mdr. efter endt uddannelse (%)
Indtægter på efter- og videreuddannelse (mio. kr.)2,421,6

Økonomi

20142015201620172018
Tiltrækning af eksterne forskningsmidler (mio. kr.)3,15,14,80,82,4
Ekstern forskningsfinansiering - forbrugte midler (mio.kr.)21,43,02,93,1

Studerende

20142015201620172018
STÅ-Produktion493,7507,2492,4495509
STÅ pr. VIP årsværk9,69,39,48,88,9
Antal optagne BA- og KA-studerende213210125132139
Antal færdiguddannede BA- og KA-studerende104206103168107
Antal nyoptagne full-degree studerende2418191620
Antal indrejsende udvekslingsstuderende27451,83
Antal udrejsende udvekslingsstuderende4061,25
STÅ-Bachelor i odontologi177,9183175172184
STÅ-Kandidat i odontologi102,6113105105110
STÅ-Tandpleje, professionsbachelor190,4186187,3193193
STÅ-Tandplejer, kort videregående00000
STÅ-Klinisk tandtekniker, kort videregående22,825,225,12523
ÅE-Klinikassistenter, grundforløb7369,3564026,6
ÅE-Klinikassistenter, hovedforløb2020,517,52117,2
ÅE-Laboratorietekniker105,1
Optaget-Bachelor i Odontologi7269717981
Optaget-Kandidat i Odontologi5253545358
Optaget-Tandpleje, Prof. Bachelor7776777575
Optaget-Klinisk Tandteknik - Kort videregående1212131218
Færdig-Bachelor i Odontologi5555535355
Færdig-Kandidat i Odontologi4963504552
Færdig-Tandpleje, Prof. Bachelor6656605763
Færdig-Klinisk Tandteknik - kort videregående913121311
Studerende optaget på Bachelor med anden nationalitet end dansk1081098
Studerende optaget på Kandidat med anden nationalitet end dansk41435
Studerende optaget på Prof.bacheloruddannelsen med anden nationalitet end dansk109547
Kandidatstuderendes ledighed 4-19 mdr. efter endt uddannelse (%)
Studerendes tilfredshed (%-del der er tilfredse eller meget tilfredse)89  

HR

20142015201620172018
VIP-Årsværk (VIP og DVIP, ekskl. ph.d.-stud.)51,354,752,5756,2656,89
VIP-ansatte (VIP og DVIP)124140122133128
VIP-ansatte uden forskning (personer)8492858684
VIP-årsværk uden forskning (årsværk)25,826,427,5626,1627,36
TAP-årsværk134,4132,1129,41121,79117,32
Samlet årsværk185,7186,8182,0178,05174,2
Professorer98889

Ph.d.-skolen

20142015201620172018
Antal indskrevne ph.d.-studerende pr. 1. januar151691314
Antal nyindskrevne ph.d.-studerende i kalenderåret43432
Antal nyindskrevne ph.d.-studerende med udenlandsk statsborgerskab01322
Antal godkendte ph.d.-afhandlinger i kalenderåret33612
Antal ph.d.-studerende optaget på basis af bachelorgrad00010
Antal udskrevne uden opnået ph.d.-grad (drop-out)02000
Gennemførselstid - ph.d. (effektiv studietid)2,233,73,33,2

Publikationer

20142015201620172018
Antal forskningspublikationer135166125186144
Antal formidlingspublikationer31271814
Antal undervisningspublikationer413177
Antal peer-reviewed artikler8710091111107
Peer-reviewed artikler pr. VIP årsværk1,71,81,72,01,9
Article Influence Score, 0 < AIS ≤ 15044546666
Article Influence Score, 1 < AIS ≤ 21518132012
Article Influence Score, 2 < AIS ≤ 504221
Article Influence Score, 5 < AIS ≤ 1000000
Article Influence Score, 10 < AIS00000
Article Influence Score, uden AIS2235222428

Retsmedicin

Generelt

20142015201620172018
Antal ECTS optjent på Summer University000
Spin out-virksomheder0000
Anmeldte opfindelser1000
Patentansøgninger0000
Medarbejdernes trivsel (Psykisk APV) (%-del der er tilfredse eller meget tilfredse)
Andel ph.d.'er i beskæftigelse 4-9 mdr. efter endt uddannelse (%)
Indtægter på efter- og videreuddannelse (mio. kr.)00

Økonomi

20142015201620172018
Tiltrækning af eksterne forskningsmidler (mio. kr.)5,81,61,20,91,2
Ekstern forskningsfinansiering - forbrugte midler (mio.kr.)1,11,73,32,61,06

Studerende

20142015201620172018
STÅ-Produktion2727,1343836
STÅ pr. VIP årsværk3,12,83,64,03,4
Antal optagne BA- og KA-studerende30
Antal færdiguddannede BA- og KA-studerende000
Antal nyoptagne full-degree studerende000
Antal indrejsende udvekslingsstuderende000
Antal udrejsende udvekslingsstuderende000
STÅ-Kandidat i medicin2727,1343838
Studerende optaget på Bachelor med anden nationalitet end dansk00
Studerende optaget på Kandidat med anden nationalitet end dansk00
Studerende optaget på Prof.bacheloruddannelsen med anden nationalitet end dansk00
Kandidatstuderendes ledighed 4-19 mdr. efter endt uddannelse (%)
Studerendes tilfredshed (%-del der er tilfredse eller meget tilfredse)

HR

20142015201620172018
VIP-Årsværk (VIP og DVIP, ekskl. ph.d.-stud.)8,69,69,359,410,4
VIP-ansatte (VIP og DVIP)912111112
VIP-ansatte uden forskning (personer)00000
VIP-årsværk uden forskning (årsværk)00000
TAP-årsværk41,640,539,0945,3245,27
Samlet årsværk50,250,148,454,7255,67
Professorer22221

Ph.d.-skolen

20142015201620172018
Antal indskrevne ph.d.-studerende pr. 1. januar469105
Antal nyindskrevne ph.d.-studerende i kalenderåret33221
Antal nyindskrevne ph.d.-studerende med udenlandsk statsborgerskab00001
Antal godkendte ph.d.-afhandlinger i kalenderåret01031
Antal ph.d.-studerende optaget på basis af bachelorgrad21000
Antal udskrevne uden opnået ph.d.-grad (drop-out)00001
Gennemførselstid - ph.d. (effektiv studietid)2,904,43,2

Publikationer

20142015201620172018
Antal forskningspublikationer2022373438
Antal formidlingspublikationer31322
Antal undervisningspublikationer00110
Antal peer-reviewed artikler1712222223
Peer-reviewed artikler pr. VIP årsværk2,01,32,42,32,2
Article Influence Score, 0 < AIS ≤ 111610611
Article Influence Score, 1 < AIS ≤ 224777
Article Influence Score, 2 < AIS ≤ 510122
Article Influence Score, 5 < AIS ≤ 1000010
Article Influence Score, 10 < AIS00010
Article Influence Score, uden AIS32453

CESU

Generelt

20142015201620172018
Antal ECTS optjent på Summer University000
Spin out-virksomheder0000
Anmeldte opfindelser0000
Patentansøgninger0000
Medarbejdernes trivsel (Psykisk APV) (%-del der er tilfredse eller meget tilfredse)
Andel ph.d.´er i beskæftigelse 4-9 mdr. efter endt uddannelse (%)
Indtægter på efter- og videreuddannelse (mio. kr.)00

Økonomi

20142015201620172018
Tiltrækning af eksterne forskningsmidler (mio. kr.)2,40,60,435,6
Ekstern forskningsfinansiering - forbrugte midler (mio.kr.)2,85,52,45,9

Studerende

20142015201620172018
STÅ-Produktion00
STÅ pr. VIP00
Antal optagne BA- og KA-studerende00
Antal færdiguddannede BA- og KA-studerende00
Antal nyoptagne full-degree studerende00
Antal indrejsende udvekslingsstuderende00
Antal udrejsende udvekslingsstuderende00
Kandidatstuderendes ledighed 4-19 mdr. efter endt uddannelse (%)
Studerendes tilfredshed (%-del der er tilfredse eller meget tilfredse)

HR

20142015201620172018
VIP-Årsværk (VIP og DVIP, ekskl. ph.d.-stud.)10,68,96,797,6510,92
VIP-ansatte (VIP og DVIP)6249464753
VIP-ansatte uden forskning (personer)00000
VIP-årsværk uden forskning (årsværk)00000
TAP-årsværk3,95,19,0666,17
Samlet årsværk14,51415,913,6517,09
Professorer00000

Ph.d.-skolen

20142015201620172018
Antal indskrevne ph.d.-studerende pr. 1. januar04334
Antal nyindskrevne ph.d.-studerende i kalenderåret01004
Antal nyindskrevne ph.d.-studerende med udenlandsk statsborgerskab00000
Antal godkendte ph.d.-afhandlinger i kalenderåret01111
Antal ph.d.-studerende optaget på basis af bachelorgrad00000
Antal udskrevne uden opnået ph.d.-grad (drop-out)00000
Gennemførselstid - ph.d. (effektiv studietid)003,53,33

Publikationer

20142015201620172018
Antal forskningspublikationer3442433134
Antal formidlingspublikationer610643
Antal undervisningspublikationer02021
Antal peer-reviewed artikler1118161724
Peer-reviewed artikler pr. VIP årsværk1,02,02,42,1
Article Influence Score, 0 < AIS ≤ 1455711
Article Influence Score, 1 < AIS ≤ 213435
Article Influence Score, 2 < AIS ≤ 500212
Article Influence Score, 5 < AIS ≤ 1000000
Article Influence Score, 10 < AIS00000
Article Influence Score, uden AIS69566


Bemærkninger til data

Vedrørende IOOS:
De tidligere data for IO og SKT er lagt sammen i denne opgørelse

Vedrørende HR:
Antal VIP ansatte og VIP årsværk er beregnet som VIP, DVIP og VIP ansatte uden forskning

12419 / i30