Health i tal

Health i tal præsenterer væsentlige nøgletal for fakultetet, institutter og CESU som en fælles referenceramme for oplysninger om bl.a. ph.d., publikationer, studerende, økonomi og HR.

Health

Generelt

20152016201720182019
Antal ECTS optjent på Summer University205360420540
Spin out-virksomheder01222
Anmeldte opfindelser2333293540
Patentansøgninger5137138
Medarbejdernes trivsel (Psykisk APV) (%-del der er tilfredse eller meget tilfredse)8888
Andel ph.d.´er i beskæftigelse 4-9 mdr. efter endt uddannelse (%)9595
Indtægter på efter- og videreuddannelse (mio. kr.)4,86,96,46,04

Økonomi

20152016201720182019
Tiltrækning af eksterne forskningsmidler (mio. kr.)418,5286,6439,1557,7552,5
Ekstern forskningsfinansiering - forbrugte midler (mio.kr.)339,1328,7326,3364,9400,2

Studerende

20152016201720182019
STÅ-Produktion3.231,33.716,43.540,03.505,03.722,9
STÅ pr. VIP årsværk5,86,45,7
Antal optagne BA- og KA-studerende1.3651.4021.4491.4611.588
Antal færdiguddannede BA- og KA-studerende1.0481.2151.2271.2611.291
Antal nyoptagne full-degree studerende91117938893
Antal indrejsende udvekslingsstuderende1535818169
Antal udrejsende udvekslingsstuderende2373517472
Kandidatstuderendes ledighed 4-19 mdr. efter endt uddannelse (%)2.2
Studerendes tilfredshed (%-del der er tilfredse eller meget tilfredse)92   

HR

20152016201720182019
VIP-Årsværk (VIP og DVIP, ekskl. ph.d.-stud.)555,9580,3615,2608,7650,2
VIP-ansatte (VIP og DVIP)1.1861.2801.3431.2051.240
VIP-ansatte uden forskning (personer)9790949193
VIP-årsværk uden forskning (årsværk)3133333341
TAP-årsværk694,9684,45669,53678684,11
Samlet årsværk1.250,81.264,81.284,731.286,651.334,3
Professorer199197204207210

Ph.d.-skolen

20152016201720182019
Antal indskrevne ph.d.-studerende pr. 1. januar643629623589561
Antal nyindskrevne ph.d.-studerende i kalenderåret164172147145153
Antal nyindskrevne ph.d.-studerende med udenlandsk statsborgerskab2230193021
Antal godkendte ph.d.-afhandlinger i kalenderåret151168166145147
Antal ph.d.-studerende optaget på basis af bachelorgrad2021191414
Antal udskrevne uden opnået ph.d.-grad (drop-out)155151711
Gennemførselstid - ph.d. (effektiv studietid)3,43,33,43,23,2

Publikationer

20152016201720182019
Antal forskningspublikationer2.838 3.047 3.4623.6043.501
Antal formidlingspublikationer164155184182149
Antal undervisningspublikationer3352452528
Antal peer-reviewed artikler2.0922.2252.8112.9982.772
Peer-reviewed artikler pr. VIP årsværk3,83,84,54,94,3
Article Influence Score, 0 < AIS ≤ 17847259661.096962
Article Influence Score, 1 < AIS ≤ 2677762930907909
Article Influence Score, 2 < AIS ≤ 5232248329351297
Article Influence Score, 5 < AIS ≤ 10608999105117
Article Influence Score, 10 < AIS4038474560
Article Influence Score, uden AIS346359438486426

Biomedicin

Generelt

20152016201720182019
Antal ECTS optjent på Summer University01350
Spin out-virksomheder01110
Anmeldte opfindelser918151424
Patentansøgninger26587
Medarbejdernes trivsel (Psykisk APV) (%-del der er tilfredse eller meget tilfredse)
Andel ph.d.'er i beskæftigelse 4-9 mdr. efter endt uddannelse (%)
Indtægter på efter- og videreuddannelse (mio. kr.)000,07

Økonomi

20152016201720182019
Tiltrækning af eksterne forskningsmidler (mio. kr.)153,2133,9213,2220,8179,4
Ekstern forskningsfinansiering - forbrugte midler (mio.kr.)135,2117,7120,8134,2147,1

Studerende

20152016201720182019
STÅ-Produktion1.019,31.050,09891.039,01.256,1
STÅ pr. VIP årsværk6,66,55,95,7
Antal optagne BA- og KA-studerende460472461469488
Antal færdiguddannede BA- og KA-studerende347440366390389
Antal nyoptagne full-degree studerende3544413434
Antal indrejsende udvekslingsstuderende0000
Antal udrejsende udvekslingsstuderende81900,676
STÅ-Kandidat i medicin36,24650490
STÅ-Bachelor i medicin928,7

953

8989441.256,1
STÅ-Bachelor i molekylær medicin53,85040,2460
STÅ-Kandidat i optometri0,6   1000
Optaget-Bachelor i medicin460472461469488
Færdig-Bachelor i medicin347440366390389
Studerende optaget på Bachelor med anden nationalitet end dansk (full-degree)3544413434
Studerende optaget på Kandidat med anden nationalitet end dansk (full-degree)0000
Studerende optaget på Prof.bacheloruddannelse med anden nationalitet end dansk0000
Kandidatstuderendes ledighed 4-19 mdr. efter endt uddannelse (%)
Studerendes tilfredshed (%-del der er tilfredse eller meget tilfredse)

HR

20152016201720182019
VIP-Årsværk (VIP og DVIP, ekskl. ph.d.-stud.)153,6161,5167,79180,31189,9
VIP-ansatte (VIP og DVIP)215224230221227
VIP-ansatte uden forskning (personer)00000
VIP-årsværk uden forskning (årsværk)00000
TAP-årsværk146143,97138,5139,4135,23
Samlet årsværk299,6305,5306,29319,7325,1
Professorer3234312728

Ph.d.-skolen

20152016201720182019
Antal indskrevne ph.d.-studerende pr. 1. januar8387737870
Antal nyindskrevne ph.d.-studerende i kalenderåret1919251516
Antal nyindskrevne ph.d.-studerende med udenlandsk statsborgerskab28654
Antal godkendte ph.d.-afhandlinger i kalenderåret1722251516
Antal ph.d.-studerende optaget på basis af bachelorgrad74614
Antal udskrevne uden opnået ph.d.-grad (drop-out)12231
Gennemførselstid - ph.d. (effektiv studietid)3,63,63,53,23,2

Publikationer

20152016201720182019
Antal forskningspublikationer410385397418430
Antal formidlingspublikationer118111416
Antal undervisningspublikationer419409
Antal peer-reviewed artikler337324351385356
Peer-reviewed artikler pr. VIP årsværk2,22,02,092,1
Article Influence Score, 0 < AIS ≤ 1105889011188
Article Influence Score, 1 < AIS ≤ 2145150156157138
Article Influence Score, 2 < AIS ≤ 53442424950
Article Influence Score, 5 < AIS ≤ 101211241726
Article Influence Score, 10 < AIS1046917
Article Influence Score, uden AIS3829334238

Folkesundhed

Generelt

20152016201720182019
Antal ECTS optjent på Summer University800
Spin out-virksomheder0000
Anmeldte opfindelser11011
Patentansøgninger0000
Medarbejdernes trivsel (Psykisk APV) (%-del der er tilfredse eller meget tilfredse)
Andel ph.d.´er i beskæftigelse 4-9 mdr. efter endt uddannelse (%)
Indtægter på efter- og videreuddannelse (mio. kr.)2,44,94,64,05

Økonomi

20152016201720182019
Tiltrækning af eksterne forskningsmidler (mio. kr.)27,526,826,733,332,6
Ekstern forskningsfinansiering - forbrugte midler (mio.kr.)32,335,630,128,328,9

Studerende

20152016201720182019
STÅ-Produktion892,1926936952966,5
STÅ pr. VIP årsværk11,711,810,611,312,4
Antal optagne BA- og KA-studerende338375368361432
Antal færdiguddannede BA- og KA-studerende237335289283295
Antal nyoptagne full-degree studerende108887
Antal indrejsende udvekslingsstuderende0210,50
Antal udrejsende udvekslingsstuderende122493,679
STÅ-Kandidat i medicin63,380888585
STÅ-Bachelor i medicin134,4138136137137
STÅ-Bachelor i folkesundhedsvidenskab126130133135132,4
STÅ-Kandidat i folkesundhedsvidenskab4563647572,58
STÅ-Bachelor i idræt207204200188190
STÅ-Bachelortilvalg i idræt0300
STÅ-Kandidat i idræt7699899280,09
STÅ-Kandidat i sygepleje14299818986,84
STÅ-Sundhedsfaglig kandidat56,5105145150145,7
STÅ-Deltidsuddannelser i sundhedsvidenskab37,2037
STÅ-Kandidat i optometri4,75040
Optaget-Bachelor i Folkesundhedsvidenskab54 52525553
Optaget-Kandidat i Folkesundhedsvidenskab2839453946
Optaget-Bachelor i Idræt7878777880
Optaget-Kandidat i Idræt5464564663
Optaget-Kandidat i sygepleje77889091137
Optaget-Sundhedsfaglig kandidat4754485253
Færdig-Bachelor i Folkesundhedsvidenskab3146373935
Færdig-Kandidat i Folkesundhedsvidenskab335453137
Færdig-Bachelor i Idræt7488554569
Færdig-Kandidat i Idræt3167635358
Færdig-Kandidat i sygepleje7761566758
Færdig-Sundhedsfaglig kandidat2138424838
Studerende optaget på Bachelor med anden nationalitet end dansk12310
Studerende optaget på Kandidat med anden nationalitet end dansk96577
Studerende optaget på Prof.bacheloruddannelse med anden nationalitet end dansk00000
Kandidatstuderendes ledighed 4-19 mdr. efter endt uddannelse (%)
Studerendes tilfredshed (%-del der er tilfredse eller meget tilfredse)

HR

20152016201720182019
VIP-Årsværk (VIP og DVIP, ekskl. ph.d.-stud.)76,278,3288,1584,5979,55
VIP-ansatte (VIP og DVIP)126139156150153
VIP-ansatte uden forskning (personer)55876
VIP-årsværk uden forskning (årsværk)556,965
TAP-årsværk30,731,1432,530,7229,16
Samlet årsværk106,9109,5120,65115,31108,7
Professorer2020191819

Ph.d.-skolen

20152016201720182019
Antal indskrevne ph.d.-studerende pr. 1. januar93103969080
Antal nyindskrevne ph.d.-studerende i kalenderåret3028271820
Antal nyindskrevne ph.d.-studerende med udenlandsk statsborgerskab24133
Antal godkendte ph.d.-afhandlinger i kalenderåret2120302229
Antal ph.d.-studerende optaget på basis af bachelorgrad36111
Antal udskrevne uden opnået ph.d.-grad (drop-out)22332
Gennemførselstid - ph.d. (effektiv studietid)3,23,13,33,33,1

Publikationer

20152016201720182019
Antal forskningspublikationer633513557646591
Antal formidlingspublikationer5227544822
Antal undervisningspublikationer1391184
Antal peer-reviewed artikler465396462526468
Peer-reviewed artikler pr. VIP årsværk6,15,15,26,27,4
Article Influence Score, 0 < AIS ≤ 1158139163220166
Article Influence Score, 1 < AIS ≤ 2171132135134154
Article Influence Score, 2 < AIS ≤ 55041545453
Article Influence Score, 5 < AIS ≤ 10911131914
Article Influence Score, 10 < AIS81515106
Article Influence Score, uden AIS7859828976

Klinisk Medicin

Generelt

20152016201720182019
Antal ECTS optjent på Summer University90260180410
Spin out-virksomheder00111
Anmeldte opfindelser1314141919
Patentansøgninger37353
Medarbejdernes trivsel (Psykisk APV) (%-del der er tilfredse eller meget tilfredse)
Andel ph.d.´er i beskæftigelse 4-9 mdr. efter endt uddannelse (%)
Indtægter på efter- og videreuddannelse (mio. kr.)0,20,19

Økonomi

20152016201720182019
Tiltrækning af eksterne forskningsmidler (mio. kr.)225,2112,2185,1288,1318,9
Ekstern forskningsfinansiering - forbrugte midler (mio.kr.)138,8141,1158,7185,7208,5

Studerende

20152016201720182019
STÅ-Produktion984,51.2141.2411.2241.226,1
STÅ pr. VIP årsværk3,94,54,34,6
Antal optagne BA- og KA-studerende357430401399436
Antal færdiguddannede BA- og KA-studerende258337395418424
Antal nyoptagne full-degree studerende2846282326
Antal indrejsende udvekslingsstuderende829754167
Antal udrejsende udvekslingsstuderende330262052
STÅ-Kandidat i medicin777,59881.0801.2131.211,3
STÅ-Kandidat i molekylær medicin51,5660580
STÅ-Bachelor i medicin146,61501481830
STÅ-Kandidat i optometri8,910131114,75
Optaget-Kandidat i medicin343423388383406
Optaget-Kandidat i optometri147131630
Optaget-Bachelor i medicin146,600
Færdig-Kandidat i medicin258337385412415
Studerende optaget på Bachelor med anden nationalitet end dansk0000
Studerende optaget på Kandidat med anden nationalitet end dansk2846282328
Studerende optaget på Prof.bacheloruddannelse med anden nationalitet end dansk0000
Kandidatstuderendes ledighed 4-19 mdr. efter endt uddannelse (%)
Studerendes tilfredshed (%-del der er tilfredse eller meget tilfredse)

HR

20152016201720182019
VIP-Årsværk (VIP og DVIP, ekskl. ph.d.-stud.)252,4269,68285,41265,54294,05
VIP-ansatte (VIP og DVIP)643735765641668
VIP-ansatte uden forskning (personer)00000
VIP-årsværk uden forskning (årsværk)00000
TAP-årsværk129,7125,55122,1133,2138,83
Samlet årsværk382,1395,2407,5398,74432,9
Professorer136132143152153

Ph.d.-skolen

20152016201720182019
Antal indskrevne ph.d.-studerende pr. 1. januar441418427398391
Antal nyindskrevne ph.d.-studerende i kalenderåret108

119

90105110
Antal nyindskrevne ph.d.-studerende med udenlandsk statsborgerskab1715101912
Antal godkendte ph.d.-afhandlinger i kalenderåret10811910710495
Antal ph.d.-studerende optaget på basis af bachelorgrad91111129
Antal udskrevne uden opnået ph.d.-grad (drop-out)9110107
Gennemførselstid - ph.d. (effektiv studietid)3,443,43,23,2

Publikationer

20152016201720182019
Antal forskningspublikationer2.0992.2872.6982.8302.749
Antal formidlingspublikationer103113110115105
Antal undervisningspublikationer132527914
Antal peer-reviewed artikler1.5741.7602.2182.3722.193
Peer-reviewed artikler pr. VIP årsværk6,26,47,78,9
Article Influence Score, 0 < AIS ≤ 17612560768857758
Article Influence Score, 1 < AIS ≤ 2492585746720732
Article Influence Score, 2 < AIS ≤ 5180196265295228
Article Influence Score, 5 < AIS ≤ 104570688287
Article Influence Score, 10 < AIS2823272948
Article Influence Score, uden AIS257298345389343

Odontologi og Oral Sundhed

Generelt

20152016201720182019
Antal ECTS optjent på Summer University00
Spin out-virksomheder0000
Anmeldte opfindelser10011
Patentansøgninger0000
Medarbejdernes trivsel (Psykisk APV) (%-del der er tilfredse eller meget tilfredse)
Andel ph.d.´er i beskæftigelse 4-9 mdr. efter endt uddannelse (%)
Indtægter på efter- og videreuddannelse (mio. kr.)21,61,7

Økonomi

20152016201620182019
Tiltrækning af eksterne forskningsmidler (mio. kr.)5,14,80,82,46,5
Ekstern forskningsfinansiering - forbrugte midler (mio.kr.)1,43,02,93,13,5

Studerende

20152016201720182019
STÅ-Produktion507,2492,4495

509

533,18
STÅ pr. VIP årsværk9,39,48,88,9
Antal optagne BA- og KA-studerende210125132139232
Antal færdiguddannede BA- og KA-studerende206103168107183
Antal nyoptagne full-degree studerende1819162020
Antal indrejsende udvekslingsstuderende7451,832
Antal udrejsende udvekslingsstuderende061,255
STÅ-Bachelor i odontologi183175172184192,88
STÅ-Kandidat i odontologi113105105110111,72
STÅ-Tandpleje, professionsbachelor186187,3193193199,75
STÅ-Tandplejer, kort videregående0000
STÅ-Klinisk tandtekniker, kort videregående25,225,1252328,83
ÅE-Klinikassistenter, grundforløb69,3564026,6
ÅE-Klinikassistenter, hovedforløb20,517,52117,2
ÅE-Laboratorietekniker105,1
Optaget-Bachelor i Odontologi6971798185
Optaget-Kandidat i Odontologi5354535855
Optaget-Tandpleje, Prof. Bachelor7677757576
Optaget-Klinisk Tandteknik - Kort videregående1213121816
Færdig-Bachelor i Odontologi5553535553
Færdig-Kandidat i Odontologi6350455258
Færdig-Tandpleje, Prof. Bachelor5660576360
Færdig-Klinisk Tandteknik - kort videregående1312131112
Studerende optaget på Bachelor med anden nationalitet end dansk8109810
Studerende optaget på Kandidat med anden nationalitet end dansk14354
Studerende optaget på Prof.bacheloruddannelsen med anden nationalitet end dansk95476
Kandidatstuderendes ledighed 4-19 mdr. efter endt uddannelse (%)
Studerendes tilfredshed (%-del der er tilfredse eller meget tilfredse)  

HR

20152016201720182019
VIP-Årsværk (VIP og DVIP, ekskl. ph.d.-stud.)54,752,5756,2656,8968,01
VIP-ansatte (VIP og DVIP)140122133128130
VIP-ansatte uden forskning (personer)9285868487
VIP-årsværk uden forskning (årsværk)26,427,5626,1627,3636,46
TAP-årsværk132,1129,41121,79117,32116,11
Samlet årsværk186,8182,0178,05174,2184,1
Professorer88899

Ph.d.-skolen

20152016201720182019
Antal indskrevne ph.d.-studerende pr. 1. januar169131413
Antal nyindskrevne ph.d.-studerende i kalenderåret34324
Antal nyindskrevne ph.d.-studerende med udenlandsk statsborgerskab13222
Antal godkendte ph.d.-afhandlinger i kalenderåret36124
Antal ph.d.-studerende optaget på basis af bachelorgrad00100
Antal udskrevne uden opnået ph.d.-grad (drop-out)20001
Gennemførselstid - ph.d. (effektiv studietid)33,73,33,23,2

Publikationer

20152016201720182019
Antal forskningspublikationer166125186144139
Antal formidlingspublikationer12718147
Antal undervisningspublikationer131771
Antal peer-reviewed artikler10091111107111
Peer-reviewed artikler pr. VIP årsværk1,81,72,01,9
Article Influence Score, 0 < AIS ≤ 14454666660
Article Influence Score, 1 < AIS ≤ 21813201222
Article Influence Score, 2 < AIS ≤ 542215
Article Influence Score, 5 < AIS ≤ 1000002
Article Influence Score, 10 < AIS00000
Article Influence Score, uden AIS3522242822

Retsmedicin

Generelt

20152016201720182019
Antal ECTS optjent på Summer University000
Spin out-virksomheder00000
Anmeldte opfindelser10001
Patentansøgninger00000
Medarbejdernes trivsel (Psykisk APV) (%-del der er tilfredse eller meget tilfredse)
Andel ph.d.'er i beskæftigelse 4-9 mdr. efter endt uddannelse (%)
Indtægter på efter- og videreuddannelse (mio. kr.)00

Økonomi

20152016201720182019
Tiltrækning af eksterne forskningsmidler (mio. kr.)1,61,20,91,210,2
Ekstern forskningsfinansiering - forbrugte midler (mio.kr.)1,73,32,61,062

Studerende

20152016201720182019
STÅ-Produktion27,13438360
STÅ pr. VIP årsværk2,83,64,03,4
Antal optagne BA- og KA-studerende00
Antal færdiguddannede BA- og KA-studerende000
Antal nyoptagne full-degree studerende000
Antal indrejsende udvekslingsstuderende000
Antal udrejsende udvekslingsstuderende000
STÅ-Kandidat i medicin27,13438380
Studerende optaget på Bachelor med anden nationalitet end dansk000
Studerende optaget på Kandidat med anden nationalitet end dansk000
Studerende optaget på Prof.bacheloruddannelsen med anden nationalitet end dansk000
Kandidatstuderendes ledighed 4-19 mdr. efter endt uddannelse (%)
Studerendes tilfredshed (%-del der er tilfredse eller meget tilfredse)

HR

20152016201720182019
VIP-Årsværk (VIP og DVIP, ekskl. ph.d.-stud.)9,69,359,410,410,4
VIP-ansatte (VIP og DVIP)1211111212
VIP-ansatte uden forskning (personer)00000
VIP-årsværk uden forskning (årsværk)00000
TAP-årsværk40,539,0945,3245,2746,68
Samlet årsværk50,148,454,7255,6757,08
Professorer22211

Ph.d.-skolen

20152016201720182019
Antal indskrevne ph.d.-studerende pr. 1. januar691057
Antal nyindskrevne ph.d.-studerende i kalenderåret32213
Antal nyindskrevne ph.d.-studerende med udenlandsk statsborgerskab00010
Antal godkendte ph.d.-afhandlinger i kalenderåret10313
Antal ph.d.-studerende optaget på basis af bachelorgrad10000
Antal udskrevne uden opnået ph.d.-grad (drop-out)00010
Gennemførselstid - ph.d. (effektiv studietid)2,904,43,23

Publikationer

20152016201720182019
Antal forskningspublikationer2237343825
Antal formidlingspublikationer13222
Antal undervisningspublikationer01100
Antal peer-reviewed artikler1222222319
Peer-reviewed artikler pr. VIP årsværk1,32,42,32,2
Article Influence Score, 0 < AIS ≤ 16106118
Article Influence Score, 1 < AIS ≤ 247774
Article Influence Score, 2 < AIS ≤ 501224
Article Influence Score, 5 < AIS ≤ 1000100
Article Influence Score, 10 < AIS00100
Article Influence Score, uden AIS24533

CESU

Generelt

20142015201620172018
Antal ECTS optjent på Summer University000
Spin out-virksomheder0000
Anmeldte opfindelser0000
Patentansøgninger0000
Medarbejdernes trivsel (Psykisk APV) (%-del der er tilfredse eller meget tilfredse)
Andel ph.d.´er i beskæftigelse 4-9 mdr. efter endt uddannelse (%)
Indtægter på efter- og videreuddannelse (mio. kr.)00

Økonomi

20142015201620172018
Tiltrækning af eksterne forskningsmidler (mio. kr.)2,40,60,435,6
Ekstern forskningsfinansiering - forbrugte midler (mio.kr.)2,85,52,45,9

Studerende

20142015201620172018
STÅ-Produktion00
STÅ pr. VIP00
Antal optagne BA- og KA-studerende00
Antal færdiguddannede BA- og KA-studerende00
Antal nyoptagne full-degree studerende00
Antal indrejsende udvekslingsstuderende00
Antal udrejsende udvekslingsstuderende00
Kandidatstuderendes ledighed 4-19 mdr. efter endt uddannelse (%)
Studerendes tilfredshed (%-del der er tilfredse eller meget tilfredse)

HR

20142015201620172018
VIP-Årsværk (VIP og DVIP, ekskl. ph.d.-stud.)10,68,96,797,6510,92
VIP-ansatte (VIP og DVIP)6249464753
VIP-ansatte uden forskning (personer)00000
VIP-årsværk uden forskning (årsværk)00000
TAP-årsværk3,95,19,0666,17
Samlet årsværk14,51415,913,6517,09
Professorer00000

Ph.d.-skolen

20142015201620172018
Antal indskrevne ph.d.-studerende pr. 1. januar04334
Antal nyindskrevne ph.d.-studerende i kalenderåret01004
Antal nyindskrevne ph.d.-studerende med udenlandsk statsborgerskab00000
Antal godkendte ph.d.-afhandlinger i kalenderåret01111
Antal ph.d.-studerende optaget på basis af bachelorgrad00000
Antal udskrevne uden opnået ph.d.-grad (drop-out)00000
Gennemførselstid - ph.d. (effektiv studietid)003,53,33

Publikationer

20142015201620172018
Antal forskningspublikationer3442433134
Antal formidlingspublikationer610643
Antal undervisningspublikationer02021
Antal peer-reviewed artikler1118161724
Peer-reviewed artikler pr. VIP årsværk1,02,02,42,1
Article Influence Score, 0 < AIS ≤ 1455711
Article Influence Score, 1 < AIS ≤ 213435
Article Influence Score, 2 < AIS ≤ 500212
Article Influence Score, 5 < AIS ≤ 1000000
Article Influence Score, 10 < AIS00000
Article Influence Score, uden AIS69566


Bemærkninger til data

Vedrørende IOOS:
De tidligere data for IO og SKT er lagt sammen i denne opgørelse

Vedrørende HR:
Antal VIP ansatte og VIP årsværk er beregnet som VIP, DVIP og VIP ansatte uden forskning