Du er her: AU  Medarbejdere Fakulteter  Health Organisation Health i tal

Health i tal

Health i tal præsenterer væsentlige nøgletal for fakultetet, institutter, CESU og SUSA som en fælles referenceramme for oplysninger om bl.a. ph.d., publikationer, studerende, økonomi og HR.

Health

Generelt

20122013201420152016
Antal ECTS optjent på Summer University255205360
Spin out-virksomheder22001
Anmeldte opfindelser3729232333
Patentansøgninger18129513
Medarbejdernes trivsel (Psykisk APV) (%-del der er tilfredse eller meget tilfredse)8588
Andel ph.d.´er i beskæftigelse 4-9 mdr. efter endt uddannelse (%)939395
Indtægter på efter- og videreuddannelse (mio. kr.)2,74,84,8

Økonomi

20122013201420152016
Tiltrækning af eksterne forskningsmidler (mio. kr.)378,3335,2262,2418,5286,6
Ekstern forskningsfinansiering - forbrugte midler (mio.kr.)301,3338327339,1328,7

Studerende

20122013201420152016
STÅ-Produktion2.993,63.220,83.319,03.231,33.716,4
STÅ pr. VIP årsværk3,56,16,15,86,4
Antal optagne BA- og KA-studerende1.2251.4941.4429741.402
Antal færdiguddannede BA- og KA-studerende8251.1391.1011.0481.215
Antal nyoptagne full-degree studerende12313510691117
Antal indrejsende udvekslingsstuderende1514171535
Antal udrejsende udvekslingsstuderende47152373
Kandidatstuderendes ledighed 4-19 mdr. efter endt uddannelse (%)22
Studerendes tilfredshed (%-del der er tilfredse eller meget tilfredse)909092  92  

HR

20122013201420152016
VIP-Årsværk (VIP og DVIP, ekskl. ph.d.-stud.)862,4525,5548,1555,9580,3
VIP-ansatte (VIP og DVIP)1.4281.0741.1461.1861.280
VIP-ansatte uden forskning (personer)102909790
VIP-årsværk uden forskning (årsværk)34263133
TAP-årsværk437,7521,9677,4694,9684,45
Samlet årsværk1.300,11.047,41.225,51.250,81.264,8
Professorer177184199197

Ph.d.-skolen

20122013201420152016
Antal indskrevne ph.d.-studerende pr. 1. januar625639632643629
Antal nyindskrevne ph.d.-studerende i kalenderåret165203166164172
Antal nyindskrevne ph.d.-studerende med udenlandsk statsborgerskab3236242230
Antal godkendte ph.d.-afhandlinger i kalenderåret115138170151168
Antal ph.d.-studerende optaget på basis af bachelorgrad1219182021
Antal udskrevne uden opnået ph.d.-grad (drop-out)205511155
Gennemførselstid - ph.d. (effektiv studietid)3,43,33,13,43,3

Publikationer

20122013201420152016
Antal forskningspublikationer3.4052.8222.7902.8383.047
Antal formidlingspublikationer218188188164155
Antal undervisningspublikationer4136283352
Antal peer-reviewed artikler2.1592.0502.0652.0922.225
Peer-reviewed artikler pr. VIP årsværk2,53,93,83,83,8
Article Influence Score, 0 < AIS ≤ 1838777705784725
Article Influence Score, 1 < AIS ≤ 2616591690677762
Article Influence Score, 2 < AIS ≤ 5235243224232248
Article Influence Score, 5 < AIS ≤ 105533466089
Article Influence Score, 10 < AIS1920204038
Article Influence Score, uden AIS396367379346359

Biomedicin

Generelt

20122013201420152016
Antal ECTS optjent på Summer University00
Spin out-virksomheder1101
Anmeldte opfindelser14814918
Patentansøgninger62326
Medarbejdernes trivsel (Psykisk APV) (%-del der er tilfredse eller meget tilfredse)
Andel ph.d.'er i beskæftigelse 4-9 mdr. efter endt uddannelse (%)
Indtægter på efter- og videreuddannelse (mio. kr.)

Økonomi

20122013201420152016
Tiltrækning af eksterne forskningsmidler (mio. kr.)171,987,892,7153,2133,9
Ekstern forskningsfinansiering - forbrugte midler (mio.kr.)101,4127,8111,2135,2117,7

Studerende

20122013201420152016
STÅ-Produktion962,4997,01.016,01.019,31.050,0
STÅ pr. VIP årsværk7,26,26,46,66,5
Antal optagne BA- og KA-studerende469477466460472
Antal færdiguddannede BA- og KA-studerende328409404347440
Antal nyoptagne full-degree studerende5059333544
Antal indrejsende udvekslingsstuderende91200
Antal udrejsende udvekslingsstuderende437819
STÅ-Kandidat i medicin34,435,73636,246
STÅ-Bachelor i medicin887912,5933928,7953
STÅ-Bachelor i molekylær medicin4148,84753,850
STÅ-Kandidat i optometri0,61
Optaget-Bachelor i medicin469477466460472
Færdig-Bachelor i medicin328409404347440
Studerende optaget på Bachelor med anden nationalitet end dansk (full-degree)5959333544
Studerende optaget på Kandidat med anden nationalitet end dansk (full-degree)00000
Studerende optaget på Prof.bacheloruddannelse med anden nationalitet end dansk00000
Kandidatstuderendes ledighed 4-19 mdr. efter endt uddannelse (%)
Studerendes tilfredshed (%-del der er tilfredse eller meget tilfredse)

HR

20122013201420152016
VIP-Årsværk (VIP og DVIP, ekskl. ph.d.-stud.)134,5161,9159,1153,6161,5
VIP-ansatte (VIP og DVIP)175191205215224
VIP-ansatte uden forskning (personer)1000
VIP-årsværk uden forskning (årsværk)1000
TAP-årsværk139,9157,5150,5146143,97
Samlet årsværk274,4319,4309,6299,6305,5
Professorer2339333234

Ph.d.-skolen

20122013201420152016
Antal indskrevne ph.d.-studerende pr. 1. januar108102848387
Antal nyindskrevne ph.d.-studerende i kalenderåret39111919
Antal nyindskrevne ph.d.-studerende med udenlandsk statsborgerskab812328
Antal godkendte ph.d.-afhandlinger i kalenderåret2024341722
Antal ph.d.-studerende optaget på basis af bachelorgrad9374
Antal udskrevne uden opnået ph.d.-grad (drop-out)39412
Gennemførselstid - ph.d. (effektiv studietid)3,13,23,63,6

Publikationer

20122013201420152016
Antal forskningspublikationer478474378410385
Antal formidlingspublikationer2124118
Antal undervisningspublikationer1836419
Antal peer-reviewed artikler370399299337324
Peer-reviewed artikler pr. VIP årsværk2,82,51,92,22,0
Article Influence Score, 0 < AIS ≤ 1117927210588
Article Influence Score, 1 < AIS ≤ 2142154125145150
Article Influence Score, 2 < AIS ≤ 55256463442
Article Influence Score, 5 < AIS ≤ 10118151211
Article Influence Score, 10 < AIS682104
Article Influence Score, uden AIS4278393829

Folkesundhed

Generelt

20122013201420152016
Antal ECTS optjent på Summer University10080
Spin out-virksomheder0000
Anmeldte opfindelser3311
Patentansøgninger02100
Medarbejdernes trivsel (Psykisk APV) (%-del der er tilfredse eller meget tilfredse)
Andel ph.d.´er i beskæftigelse 4-9 mdr. efter endt uddannelse (%)
Indtægter på efter- og videreuddannelse (mio. kr.)222,4

Økonomi

20122013201420152016
Tiltrækning af eksterne forskningsmidler (mio. kr.)39,439,623,527,526,8
Ekstern forskningsfinansiering - forbrugte midler (mio.kr.)2837,537,732,335,6

Studerende

20122013201420152016
STÅ-Produktion621,6731813,1892,1926
STÅ pr. VIP årsværk5,98,89,511,711,8
Antal optagne BA- og KA-studerende268355326338375
Antal færdiguddannede BA- og KA-studerende127194303237335
Antal nyoptagne full-degree studerende796108
Antal indrejsende udvekslingsstuderende11002
Antal udrejsende udvekslingsstuderende0341224
STÅ-Kandidat i medicin60,162,56463,380
STÅ-Bachelor i medicin133,7137,5139134,4138
STÅ-Bachelor i folkesundhedsvidenskab88,5125124,7126130
STÅ-Kandidat i folkesundhedsvidenskab27,24563
STÅ-Bachelor i idræt148,6187202207204
STÅ-Bachelortilvalg i idræt5,51014,403
STÅ-Kandidat i idræt49,24651,87699
STÅ-Kandidat i sygepleje89,3110132,514299
STÅ-Sundhedsfaglig kandidat46,75357,556,5105
STÅ-Deltidsuddannelser i sundhedsvidenskab37,2
STÅ-Kandidat i optometri4,75
Optaget-Bachelor i Folkesundhedsvidenskab51545154  52
Optaget-Kandidat i Folkesundhedsvidenskab36332839
Optaget-Bachelor i Idræt8080797878
Optaget-Kandidat i Idræt3268545464
Optaget-Kandidat i sygepleje7687767788
Optaget-Sundhedsfaglig kandidat2930334754
Færdig-Bachelor i Folkesundhedsvidenskab040353146
Færdig-Kandidat i Folkesundhedsvidenskab0335
Færdig-Bachelor i Idræt4162697488
Færdig-Kandidat i Idræt2233323167
Færdig-Kandidat i sygepleje4336587761
Færdig-Sundhedsfaglig kandidat2123342138
Studerende optaget på Bachelor med anden nationalitet end dansk62212
Studerende optaget på Kandidat med anden nationalitet end dansk17496
Studerende optaget på Prof.bacheloruddannelse med anden nationalitet end dansk00000
Kandidatstuderendes ledighed 4-19 mdr. efter endt uddannelse (%)
Studerendes tilfredshed (%-del der er tilfredse eller meget tilfredse)

HR

20122013201420152016
VIP-Årsværk (VIP og DVIP, ekskl. ph.d.-stud.)105,682,985,376,278,32
VIP-ansatte (VIP og DVIP)154166128126139
VIP-ansatte uden forskning (personer)5655
VIP-årsværk uden forskning (årsværk)5655
TAP-årsværk37,43734,130,731,14
Samlet årsværk143119,9119,4106,9109,5
Professorer1116202020

Ph.d.-skolen

20122013201420152016
Antal indskrevne ph.d.-studerende pr. 1. januar89898893103
Antal nyindskrevne ph.d.-studerende i kalenderåret33223028
Antal nyindskrevne ph.d.-studerende med udenlandsk statsborgerskab56124
Antal godkendte ph.d.-afhandlinger i kalenderåret1618232120
Antal ph.d.-studerende optaget på basis af bachelorgrad1536
Antal udskrevne uden opnået ph.d.-grad (drop-out)48122
Gennemførselstid - ph.d. (effektiv studietid)3,53,23,23,1

Publikationer

20122013201420152016
Antal forskningspublikationer543562593633513
Antal formidlingspublikationer1451505227
Antal undervisningspublikationer57119139
Antal peer-reviewed artikler407443459465396
Peer-reviewed artikler pr. VIP årsværk3,95,35,46,15,1
Article Influence Score, 0 < AIS ≤ 1164165137158139
Article Influence Score, 1 < AIS ≤ 2131128168171132
Article Influence Score, 2 < AIS ≤ 55059465041
Article Influence Score, 5 < AIS ≤ 105511911
Article Influence Score, 10 < AIS226815
Article Influence Score, uden AIS5580937859

Klinisk Medicin

Generelt

20122013201420152016
Antal ECTS optjent på Summer University15590260
Spin out-virksomheder1100
Anmeldte opfindelser1622111314
Patentansøgninger118537
Medarbejdernes trivsel (Psykisk APV) (%-del der er tilfredse eller meget tilfredse)
Andel ph.d.´er i beskæftigelse 4-9 mdr. efter endt uddannelse (%)
Indtægter på efter- og videreuddannelse (mio. kr.)

Økonomi

20122013201420152016
Tiltrækning af eksterne forskningsmidler (mio. kr.)126,4148,1115,2225,2112,2
Ekstern forskningsfinansiering - forbrugte midler (mio.kr.)137,9138,8134,8138,8141,1

Studerende

20122013201420152016
STÅ-Produktion912,7959969,2984,51214
STÅ pr. VIP årsværk1,94,14,03,94,5
Antal optagne BA- og KA-studerende342407437357430
Antal færdiguddannede BA- og KA-studerende281312290258337
Antal nyoptagne full-degree studerende4854432846
Antal indrejsende udvekslingsstuderende0015829
Antal udrejsende udvekslingsstuderende000330
STÅ-Kandidat i medicin738,7768781777,5988
STÅ-Kandidat i molekylær medicin28,24149,251,566
STÅ-Bachelor i medicin145,8150139146,6150
STÅ-Kandidat i optometri8,910
Optaget-Kandidat i medicin320381383343423
Optaget-Kandidat i optometri15147
Optaget-Bachelor i medicin146,6
Færdig-Kandidat i medicin276249262258337
Studerende optaget på Bachelor med anden nationalitet end dansk00000
Studerende optaget på Kandidat med anden nationalitet end dansk4854432846
Studerende optaget på Prof.bacheloruddannelse med anden nationalitet end dansk00000
Kandidatstuderendes ledighed 4-19 mdr. efter endt uddannelse (%)
Studerendes tilfredshed (%-del der er tilfredse eller meget tilfredse)

HR

20122013201420152016
VIP-Årsværk (VIP og DVIP, ekskl. ph.d.-stud.)472,2236,3239,4252,4269,68
VIP-ansatte (VIP og DVIP)781602618643735
VIP-ansatte uden forskning (personer)0000
VIP-årsværk uden forskning (årsværk)0000
TAP-årsværk111,5120,4121,2129,7125,55
Samlet årsværk583,7356,7360,6382,1395,2
Professorer98111119136132

Ph.d.-skolen

20122013201420152016
Antal indskrevne ph.d.-studerende pr. 1. januar409429441441418
Antal nyindskrevne ph.d.-studerende i kalenderåret128126108119
Antal nyindskrevne ph.d.-studerende med udenlandsk statsborgerskab1615201715
Antal godkendte ph.d.-afhandlinger i kalenderåret7591110108119
Antal ph.d.-studerende optaget på basis af bachelorgrad88911
Antal udskrevne uden opnået ph.d.-grad (drop-out)1236691
Gennemførselstid - ph.d. (effektiv studietid)3,13,13,44

Publikationer

20122013201420152016
Antal forskningspublikationer2.7262.1062.1582.0992.287
Antal formidlingspublikationer153131133103113
Antal undervisningspublikationer2419171325
Antal peer-reviewed artikler1.6911.5241.5981.5741.730
Peer-reviewed artikler pr. VIP årsværk3,66,46,76,26,4
Article Influence Score, 0 < AIS ≤ 1659612565612560
Article Influence Score, 1 < AIS ≤ 2463427526492585
Article Influence Score, 2 < AIS ≤ 5184172166180196
Article Influence Score, 5 < AIS ≤ 104526324570
Article Influence Score, 10 < AIS1213152823
Article Influence Score, uden AIS328254294257298

Odontologi og Oral Sundhed

Generelt

20122013201420152016
Antal ECTS optjent på Summer University00
Spin out-virksomheder0000
Anmeldte opfindelser3010
Patentansøgninger1000
Medarbejdernes trivsel (Psykisk APV) (%-del der er tilfredse eller meget tilfredse)
Andel ph.d.´er i beskæftigelse 4-9 mdr. efter endt uddannelse (%)
Indtægter på efter- og videreuddannelse (mio. kr.)2,4

Økonomi

20122013201420152016
Tiltrækning af eksterne forskningsmidler (mio. kr.)1,71,7  3,15,14,8
Ekstern forskningsfinansiering - forbrugte midler (mio.kr.)3,62,721,43,0

Studerende

20122013201420152016
STÅ-Produktion471,1507493,7507,2492,4
STÅ pr. VIP årsværk5,119,19,69,39,4
Antal optagne BA- og KA-studerende146255213210125
Antal færdiguddannede BA- og KA-studerende89224104206103
Antal nyoptagne full-degree studerende913241819
Antal indrejsende udvekslingsstuderende51274
Antal udrejsende udvekslingsstuderende0140
STÅ-Bachelor i odontologi163,7183177,9183175
STÅ-Kandidat i odontologi108,9104102,6113105
STÅ-Tandpleje, professionsbachelor146,1196190,4186187,3
STÅ-Tandplejer, kort videregående30,43000
STÅ-Klinisk tandtekniker, kort videregående222122,825,225,1
ÅE-Klinikassistenter, grundforløb76557369,356
ÅE-Klinikassistenter, hovedforløb26232020,517,5
ÅE-Laboratorietekniker0
Optaget-Bachelor i Odontologi7073726971
Optaget-Kandidat i Odontologi105525354
Optaget-Tandpleje, Prof. Bachelor7677777677
Optaget-Klinisk Tandteknik - Kort videregående1312121213
Færdig-Bachelor i Odontologi1105555553
Færdig-Kandidat i Odontologi5255496350
Færdig-Tandpleje, Prof. Bachelor3664665660
Færdig-Klinisk Tandteknik - kort videregående101191312
Studerende optaget på Bachelor med anden nationalitet end dansk3210810
Studerende optaget på Kandidat med anden nationalitet end dansk06414
Studerende optaget på Prof.bacheloruddannelsen med anden nationalitet end dansk651095
Kandidatstuderendes ledighed 4-19 mdr. efter endt uddannelse (%)
Studerendes tilfredshed (%-del der er tilfredse eller meget tilfredse)89  

HR

20122013201420152016
VIP-Årsværk (VIP og DVIP, ekskl. ph.d.-stud.)92,826,651,354,752,57
VIP-ansatte (VIP og DVIP)18743124140122
VIP-ansatte uden forskning (personer)87849285
VIP-årsværk uden forskning (årsværk)26,125,826,427,56
TAP-årsværk109,9144,3134,4132,1129,41
Samlet årsværk202,7170,9185,7186,8182,0
Professorer89988

Ph.d.-skolen

20122013201420152016
Antal indskrevne ph.d.-studerende pr. 1. januar161615169
Antal nyindskrevne ph.d.-studerende i kalenderåret3434
Antal nyindskrevne ph.d.-studerende med udenlandsk statsborgerskab33013
Antal godkendte ph.d.-afhandlinger i kalenderåret31336
Antal ph.d.-studerende optaget på basis af bachelorgrad4000
Antal udskrevne uden opnået ph.d.-grad (drop-out)02020
Gennemførselstid - ph.d. (effektiv studietid)2,82,233,7

Publikationer

20122013201420152016
Antal forskningspublikationer182179135166125
Antal formidlingspublikationer1183127
Antal undervisningspublikationer434131
Antal peer-reviewed artikler971258710091
Peer-reviewed artikler pr. VIP årsværk1,04,71,71,81,7
Article Influence Score, 0 < AIS ≤ 15357504454
Article Influence Score, 1 < AIS ≤ 22021151813
Article Influence Score, 2 < AIS ≤ 501042
Article Influence Score, 5 < AIS ≤ 1000000
Article Influence Score, 10 < AIS00000
Article Influence Score, uden AIS2325223522

Retsmedicin

Generelt

20122013201420152016
Antal ECTS optjent på Summer University00
Spin out-virksomheder0000
Anmeldte opfindelser1010
Patentansøgninger0000
Medarbejdernes trivsel (Psykisk APV) (%-del der er tilfredse eller meget tilfredse)
Andel ph.d.'er i beskæftigelse 4-9 mdr. efter endt uddannelse (%)
Indtægter på efter- og videreuddannelse (mio. kr.)

Økonomi

20122013201420152016
Tiltrækning af eksterne forskningsmidler (mio. kr.)2,31,35,81,61,2
Ekstern forskningsfinansiering - forbrugte midler (mio.kr.)1,83,61,11,73,3

Studerende

20122013201420152016
STÅ-Produktion25,826,82727,134
STÅ pr. VIP årsværk3,23,93,12,83,6
Antal optagne BA- og KA-studerende003
Antal færdiguddannede BA- og KA-studerende0000
Antal nyoptagne full-degree studerende0000
Antal indrejsende udvekslingsstuderende0000
Antal udrejsende udvekslingsstuderende0000
STÅ-Kandidat i medicin25,826,82727,134
Studerende optaget på Bachelor med anden nationalitet end dansk000
Studerende optaget på Kandidat med anden nationalitet end dansk000
Studerende optaget på Prof.bacheloruddannelsen med anden nationalitet end dansk000
Kandidatstuderendes ledighed 4-19 mdr. efter endt uddannelse (%)
Studerendes tilfredshed (%-del der er tilfredse eller meget tilfredse)

HR

20122013201420152016
VIP-Årsværk (VIP og DVIP, ekskl. ph.d.-stud.)86,98,69,69,35
VIP-ansatte (VIP og DVIP)8891211
VIP-ansatte uden forskning (personer)0000
VIP-årsværk uden forskning (årsværk)0000
TAP-årsværk34,748,441,640,539,09
Samlet årsværk42,755,350,250,148,4
Professorer12222

Ph.d.-skolen

20122013201420152016
Antal indskrevne ph.d.-studerende pr. 1. januar33469
Antal nyindskrevne ph.d.-studerende i kalenderåret0332
Antal nyindskrevne ph.d.-studerende med udenlandsk statsborgerskab00000
Antal godkendte ph.d.-afhandlinger i kalenderåret11010
Antal ph.d.-studerende optaget på basis af bachelorgrad0210
Antal udskrevne uden opnået ph.d.-grad (drop-out)10000
Gennemførselstid - ph.d. (effektiv studietid)3,22,90

Publikationer

20122013201420152016
Antal forskningspublikationer2322202237
Antal formidlingspublikationer07313
Antal undervisningspublikationer02001
Antal peer-reviewed artikler1419171222
Peer-reviewed artikler pr. VIP årsværk1,82,82,01,32,4
Article Influence Score, 0 < AIS ≤ 161111610
Article Influence Score, 1 < AIS ≤ 244247
Article Influence Score, 2 < AIS ≤ 510101
Article Influence Score, 5 < AIS ≤ 1010000
Article Influence Score, 10 < AIS00000
Article Influence Score, uden AIS20324

CESU

Generelt

20122013201420152016
Antal ECTS optjent på Summer University0
Spin out-virksomheder00
Anmeldte opfindelser00
Patentansøgninger00
Medarbejdernes trivsel (Psykisk APV) (%-del der er tilfredse eller meget tilfredse)
Andel ph.d.´er i beskæftigelse 4-9 mdr. efter endt uddannelse (%)
Indtægter på efter- og videreuddannelse (mio. kr.)

Økonomi

20122013201420152016
Tiltrækning af eksterne forskningsmidler (mio. kr.)2,40,60,4
Ekstern forskningsfinansiering - forbrugte midler (mio.kr.)2,85,5

Studerende

20122013201420152016
STÅ-Produktion0
STÅ pr. VIP0
Antal optagne BA- og KA-studerende0
Antal færdiguddannede BA- og KA-studerende0
Antal nyoptagne full-degree studerende0
Antal indrejsende udvekslingsstuderende0
Antal udrejsende udvekslingsstuderende0
Kandidatstuderendes ledighed 4-19 mdr. efter endt uddannelse (%)
Studerendes tilfredshed (%-del der er tilfredse eller meget tilfredse)

HR

20122013201420152016
VIP-Årsværk (VIP og DVIP, ekskl. ph.d.-stud.)10,68,96,79
VIP-ansatte (VIP og DVIP)624946
VIP-ansatte uden forskning (personer)000
VIP-årsværk uden forskning (årsværk)000
TAP-årsværk3,95,19,06
Samlet årsværk0014,51415,9
Professorer000

Ph.d.-skolen

20122013201420152016
Antal indskrevne ph.d.-studerende pr. 1. januar043
Antal nyindskrevne ph.d.-studerende i kalenderåret010
Antal nyindskrevne ph.d.-studerende med udenlandsk statsborgerskab000
Antal godkendte ph.d.-afhandlinger i kalenderåret011
Antal ph.d.-studerende optaget på basis af bachelorgrad000
Antal udskrevne uden opnået ph.d.-grad (drop-out)000
Gennemførselstid - ph.d. (effektiv studietid)003,5

Publikationer

20122013201420152016
Antal forskningspublikationer344243
Antal formidlingspublikationer6106
Antal undervisningspublikationer020
Antal peer-reviewed artikler111816
Peer-reviewed artikler pr. VIP årsværk1,02,02,4
Article Influence Score, 0 < AIS ≤ 1455
Article Influence Score, 1 < AIS ≤ 2134
Article Influence Score, 2 < AIS ≤ 5002
Article Influence Score, 5 < AIS ≤ 10000
Article Influence Score, 10 < AIS000
Article Influence Score, uden AIS695

SUSA

Generelt

20122013201420152016
Antal ECTS optjent på Summer University0
Spin out-virksomheder00
Anmeldte opfindelser00
Patentansøgninger00
Medarbejdernes trivsel (Psykisk APV) (%-del der er tilfredse eller meget tilfredse)
Andel ph.d.'er i beskæftigelse 4-9 mdr. efter endt uddannelse (%)
Indtægter på efter- og videreuddannelse (mio. kr.)

Økonomi

20122013201420152016
Tiltrækning af eksterne forskningsmidler (mio. kr.)00,3
Ekstern forskningsfinansiering - forbrugte midler (mio.kr.)00,7

Studerende

20122013201420152016
STÅ-Produktion0
STÅ pr. VIP0
Antal optagne BA- og KA-studerende0
Antal færdiguddannede BA- og KA-studerende0
Antal nyoptagne full-degree studerende0
Antal indrejsende udvekslingsstuderende0
Antal udrejsende udvekslingsstuderende0
Kandidatstuderendes ledighed 4-19 mdr. efter endt uddannelse (%)
Studerendes tilfredshed (%-del der er tilfredse eller meget tilfredse)

HR

20122013201420152016
VIP-Årsværk (VIP og DVIP, ekskl. ph.d.-stud.)0,52,09
VIP-ansatte (VIP og DVIP)1,93
VIP-ansatte uden forskning (personer)00
VIP-årsværk uden forskning (årsværk)00
TAP-årsværk4,310,69
Samlet årsværk4,812,8
Professorer01

Ph.d.-skolen

20122013201420152016
Antal indskrevne ph.d.-studerende pr. 1. januar000
Antal nyindskrevne ph.d.-studerende i kalenderåret000
Antal nyindskrevne ph.d.-studerende med udenlandsk statsborgerskab000
Antal godkendte ph.d.-afhandlinger i kalenderåret000
Antal ph.d.-studerende optaget på basis af bachelorgrad000
Antal udskrevne uden opnået ph.d.-grad (drop-out)000
Gennemførselstid - ph.d. (effektiv studietid)000

Publikationer

20122013201420152016
Antal forskningspublikationer06
Antal formidlingspublikationer00
Antal undervisningspublikationer00
Antal peer-reviewed artikler03
Peer-reviewed artikler pr. VIP årsværk0,01,4
Article Influence Score, 0 < AIS ≤ 100
Article Influence Score, 1 < AIS ≤ 201
Article Influence Score, 2 < AIS ≤ 502
Article Influence Score, 5 < AIS ≤ 1000
Article Influence Score, 10 < AIS00
Article Influence Score, uden AIS00

Kontakt

Tina Hjort Hansen

Rådgiver
M
H bygn. 1431, 116
P +4520223512
P +4520223512

Bemærkninger til data

Vedrørende IOOS:
De tidligere data for IO og SKT er lagt sammen i denne opgørelse

Vedrørende HR:
Antal VIP ansatte og VIP årsværk er beregnet som VIP, DVIP og VIP ansatte uden forskning

12419 / i30