Du er her: AU  Medarbejdere Fakulteter  Health Kontakt Healths institutter Videnskabeligt personale ved Folkesundhed

Videnskabeligt personale ved Folkesundhed

NavnJobtitelE-mailTelefonBygning
Aagaard, HanneAdjunktaagaard@clin.au.dk1633
Abrahamsen, Christina FriisVidenskabelig assistentc.friis@ph.au.dk1260
Agergaard, SineLektorsa@ph.au.dk+45871681873410, 343
Andersen, Ane Birgitte TelénVidenskabelig assistentabta@ph.au.dk1260
Andersen, Niels TrolleLektortrolle@ph.au.dk+45871679941261, 219
Andersen, Rikke SandLektorrsa@ph.au.dk+45871679841260, 113
Andersen, Thomas BullLektortbull@ph.au.dk+45871681653410, 435
Angel, SanneLektorangel@ph.au.dk+45871678891633, 218
Autrup, HermanProfessorha@ph.au.dk+45871680291260, 336
Bang Madsen, Kathrinekathrine.bang@ph.au.dk1261
Bech, Bodil HammerLektorbhb@ph.au.dk+45871679611260, 232
Beck, Malenembec@ph.au.dk
Beck, Prebenprebenbeck@ph.au.dk
Beedholm, Kirstenkbe@ph.au.dk+4587167893
Bøttcher Berthelsen, ConnieLektorcb@ph.au.dk+45422279331633
Bibby, Bo MartinLektorbibby@ph.au.dk+45871679961261, 218
Bjerregaard, Anne-Louisealbj@ph.au.dk1260
Olesen, Christian BjerregaardPostdoccbjr@ph.au.dk1260
Bjerrum, MereteLektormb@ph.au.dk+45871678851633, 224
Blæhr, Emelyemelyekblaehr@ph.au.dk7841 4370
Bolund, Anneli Clea SkjelmosePh.d.-studerendeabol@ph.au.dk+45871680191260
Bonefeld-Jørgensen, Eva CecilieCenterleder, Professorebj@ph.au.dk+45871680121260, 322
Bro, FlemmingProfessorfbro@ph.au.dk+45871679061260, 111
Brødsgaard, Anneabm@ph.au.dk
Burau, ViolaLektorviola@ph.au.dk+45935087091260, 225
Burdorf, Alex
Charles, Morten HaaningVidenskabelig assistentmc@ph.au.dk+45871684161260, 133
Christensen, BoProfessorbc@ph.au.dk+45871520091260, 121
Christensen, Jens BehrendStudielektorjbc@ph.au.dk+45871681863410, 449
Christensen, Kaj SparleProfessorkasc@ph.au.dk1261
Christensen, Morten BondoSeniorforskermbc@ph.au.dk+45871678971261, 117
Christiansen, Ask VestLektoravc@ph.au.dk+45871681823410, 337
Cramer, SusanneVidenskabelig assistentscni@ph.au.dk1260, 228
Dahm, Christina CatherineLektorccd@ph.au.dk+45871679691260, 239
Dalgaard, Line BarnerPostdoclbdalgaard@ph.au.dk+45871548728845, 3392
Dalgas, UlrikLektordalgas@ph.au.dk+45871681763410, 437
Dalsgaard, Else-MariePostdocemdl@ph.au.dk+45871685251260, 122
Thurah, Annette DeLektorat@ph.au.dk+4578464223
Delmar, CharlotteProfessorcd@ph.au.dk1633, 221
Dreyer, PiaLektordreyer@clin.au.dk+4578462895
Elholm, GretheAdjunktgelh@ph.au.dk+45871680191260, 3.33
Enemark, UlrikaLektorue@ph.au.dk+45871685491260, 218
Eriksen, Hanne-Lise FalgreenPostdochleriksen@cfin.au.dk
Erlandsen, MogensLektormogens@ph.au.dk+45871679931261, 219
Falborg, Alina ZalouninaStatistikeraz@ph.au.dk+45871678691260, 1.22
Foldspang, AndersProfessoraf@ph.au.dk1264
Frederiksen, KirstenLektorkf@ph.au.dk+45871678821633, 220
Frost, PoulKlinisk lektorpoulfros@rm.dk+4578464290
Frumer, MichalForskningsassistentmicfru@ph.au.dk1260, 110
Frydenberg, MortenLektormorten@ph.au.dk+45871679921261, 221
Galili, Stine FjendboVidenskabelig assistents.galili@ph.au.dk1260
Ghisari, MandanaPostdocmg@ph.au.dk+45871680211260, 333
Graff, SimonForskningsårsstuderendesimon.graff@clin.au.dk+45871685451260, 1.24
Grønborg, Helenehlg@ph.au.dk
Grønborg, Therese KoopsAdjunkttherese@ph.au.dk+45871679971261
Haahr, JakobStudieadjunktjhaahr@ph.au.dk+45871684893410, 436
Hansen, Camilla Plambeckcph@ph.au.dk
Hansen, MetteLektormhan@ph.au.dk3410
Hansen, Pernille LibachForskningsårsstuderendepernille.hansen@feap.dk+45871684671264, 3.20
Hansen, Stefan NygaardAdjunktstefanh@ph.au.dk+45871680391261
Hansen, Thorsten IngemannProfessortih@ph.au.dk+45871681723410, 442
Hohwü, LenaPostdoclena.hohwu@au.dk+45871679421630
Holst, Gitte Juelgjho@ph.au.dk+45209971191181
Hulman, AdamPostdocadam.hulman@ph.au.dk1260, 216
Hvid, Lars NæsbyPostdoclhvid@ph.au.dk3410
Hvidberg, LinePost docline.hvidberg@ph.au.dk+45871683691260, 134
Hvidt, Julie JessenForkningsårsstuderendejh@ph.au.dk1260
Jakobsen, Marianne UhreLektormuj@ph.au.dk+45871679821260, 241
Jensen, Martin BachLektormbj@rn.dk+4525154519
Jensen, NikolineForskningsårsstuderendenikolinelundjensen@ph.au.dk1260
Jeppesen, Charlottecharlotte.jeppesen@ph.au.dk
Jørgensen, Marianne Johanssonmjj@clin.au.dk+4540146760Nørrebrogade 44, 12a
Jørgensen, Marie-Louise Kjeldgaardmlkj@ph.au.dk3410
Kallestrup, PerLektorper.kallestrup@ph.au.dk1260, 2.14
Kirkegaard, HelenePostdochkie@ph.au.dk+45871680031260, 216
Kjær, Malenemkjr@ph.au.dk3410, 350
Kjærgaard, Søren K.Lektorsk@ph.au.dk+45871680241260, 332
Kjølhede, TuePostdoctkjo@ph.au.dk+45871681633410, 446
Kloster Warberg, Christinewarberg@ph.au.dk1260
Knudsen, Jakob SchöllhammerVidenskabelig assistentjsk@clin.au.dk
Koetsenruijter, JanPostdocjan.koetsenruijter@ph.au.dk1260, 134
Kristensen, Ingeborg Hedegaardihk@ph.au.dk+45871684491633, 214
Kristensen, Jette KoldingLektorjkk@ph.au.dk+45871679271260, 120
Krog, Ann Britt BrandiProjektlederabbk@ph.au.dk1260, 1.17
Krogsgaard, Lene WulffVidenskabelig assistentl.krogsgaard@ph.au.dk
Kronborg, HanneLektorhk@ph.au.dk+45871678911633, 222
Labriola, Meretemela@ph.au.dk
Larsen, Karen KjærLægekkl@ph.au.dk+45871679241260
Lassen, Tue Agner Hjort3410
Lauritzen, TorstenProfessortl@ph.au.dk+45871679311260, 123
Le, Jette VidebækPost docjvle@ph.au.dk+45871673211260, 116
Ledderer, Loni KrausLektorloni.ledderer@ph.au.dk1260, 233
Long, ManhaiLektorml@ph.au.dk+45871680051260, 314
Lou, Stinastina.lou@ph.au.dk+45784143641260
Lønbro, Simonloenbro@oncology.au.dk+4578462631Bugn. 5, Nørrebrogade 44
Madsen, CarinaForskningsstipendiatcarinankoyo@ph.au.dk1261
Madsen, KlavsInstitutlederkmadsen@ph.au.dk1260
Madsen, Stine BligaardVidenskabelig assistentstine.bm@ph.au.dk
Maindal, Helle TerkildsenLektorhtm@ph.au.dk+45871679291260, 2.33
Maribo, Thomasthomas.maribo@au.dk+4578414432
Martinsen, Bentebm@ph.au.dk+4587168445
Mikkelsen, Susanne HvolgaardPostdocshmk@ph.au.dk
Miller, JessicaPostdocjmiller@soci.au.dk1260
Moesgaard Iburg, KimLektorkmi@ph.au.dk+45871680311260, 229
Mortensen, Lotte Maxildlmm@ph.au.dk1260
Munksgaard, Pia PinholtProjektkoordinatorppm@ph.au.dk+45871679041260, 116
Møller, AnneVidenskabelig assistentanmo@ph.au.dk1260
Møller, HenrikGæsteprofessorhenrik.moller@ph.au.dk+45871679631260, 1.11
Møller, Marlene Christina RosengaardVidenskabelig assistentmcr.moller@feap.dk1260, 1.16
Møller, Rasmus BystedAdjunktrbm@ph.au.dk+45871684873410, 336
Møller, VernerProfessorvm@ph.au.dk+45871681853410, 341
Niclasen, Jannijanni@au.dk
Nielsen, Camilla PalmhøjForskningslektorcpn@ph.au.dk1150
Nielsen, Cathrine WildenschildPostdoccwni@ph.au.dk+45871678971260
Nielsen, Claus VintherKlinisk professorclaus.vinther@ph.au.dk+4587397561
Nielsen, Rasmus Østergaardroen@ph.au.dk+45871681793410, 438
Norlyk, AnneliseLektoran@ph.au.dk1633, 217
Nygaard, CharlotteForskningsårsstuderendecharlotte.nygaard@ph.au.dk+45871678971260
Obel, Carsten MejerDirektørco@au.dk+4587167953
Olesen, FredeProf., dr.med.fo@feap.dk+45871679631260, 111
Olsen, JørnProfessorjo@ph.au.dk+45871679651260, 230
Overgaard, KristianLektorovergaard@ph.au.dk+45871681743410, 431
Overvad, KimProfessorko@ph.au.dk+45871679711260, 2.26
Parner, Erik ThorlundProfessorparner@ph.au.dk+45871679951261, 212
Pedersen, Pernillepernille.pedersen@ph.au.dk+4524470964
Poulsen, CasperVidenskabelig assistentcasper.o.poulsen@ph.au.dk+45871678971260
Ramlau-Hansen, CeciliaProfessorchrh@ph.au.dk+45871680361260, 224
Rask, Mette TrøllundKlinisk sundhedsfaglig forskermerask@rm.dk+4578426101SiC, Indgang R, 02-2-08
Rasmussen, Anna MygindSeniorforskermygind@ph.au.dk+45871679541260, 116
Rowlands, GillianProfessorgill.rowland@ph.au.dk
Rydahl-Hansen, SusanProfessor emeritusrydahl@ph.au.dk
Rytter, Dortedr@ph.au.dk1260, 243
Sabroe, Svendss@ph.au.dk
Sandbæk, AnnelliProfessor, forskningslederannelli.sandbaek@ph.au.dk1260, 141
Schendel, DianaProfessordiana.schendel@ph.au.dk+45871657521260, 218
Schlünssen, ViviLektorvs@ph.au.dk+4587168032
Sevdalis, Vassilisv.sevdalis@ph.au.dk3410
Sigsgaard, TorbenProfessorts@ph.au.dk+45871680131260, 326
Skriver, Mette VintherAdjunktmette.skriver@ph.au.dk+45871679381260, 221
Støvring, HenrikLektorstovring@ph.au.dk+45871679911261, 217
Svendsen, KatrineAkademisk medarbejder/Data Managerkasv@au.dk1630/1632, 301
Søgaard, RikkeProfessorrs@ph.au.dk1261, 210
Sørensen, HenrikLektorhs@ph.au.dk+45871681643410, 433
Sørensen, Jan KahrStudielektorkahr@ph.au.dk+45871681843410, 344
Sørensen, Johanne KorsdalFuldmægtigjks@cas.au.dk
Søvsø, Morten BreinholtVidenskabelig assistentmsv@ph.au.dk1264, 316
Thomsen, Kristian RaunStudielektorthomsen@ph.au.dk+45871681713410, 346
Thulstrup, Ane MarieOverlægeane.marie.thulstrup@clin.au.dk
Ungruhe, Christiancu@ph.au.dk+45871681923410
Vamosi, MarianneLektormvamosi@ph.au.dk+4587168446
Vedsted, PeterProfessorp.vedsted@ph.au.dk+45871679051260, 132
Vestergaard, Claus HøstrupStatistikercv@ph.au.dk1260, 122
Vestergaard, MogensProfessor, speciallæge i almen medicinmv@ph.au.dk+45871679621260, 143
Villemoes, Marie Kongemariekonge@ph.au.dk
Vissing, KristianLektorvissing@ph.au.dk+45871681733410, 429
Væth, MichaelProfessorvaeth@ph.au.dk+45871679871261, 227
Walfrid, PiaVidenskabelig medarbejderp.walfrid@alm.au.dk
Wejse, Christianwejse@ph.au.dk+45871685511260, 2.14
Witte, DanielProfessordaniel.witte@ph.au.dk+45871685271260, 230
Wu, Chunsencw@ph.au.dk+45871679571260, 228
Würtz, Anne Mette LundPostdocamlw@ph.au.dk+45871680041260, 234
Zheng, YuduoPh.d.-stipendiatyzhe@ph.au.dk+45871685071260, 334
Ørbeck, Beate1265
Østergaard, Lisa Gregersenl.oestergaard@ph.au.dk
8203 / i30