Du er her: AU  Medarbejdere Fakulteter  Health Kontakt Healths institutter Videnskabeligt personale ved Folkesundhed

Videnskabeligt personale ved Folkesundhed

NavnJobtitelE-mailTelefonBygning
Aagaard, HanneAdjunktaagaard@ph.au.dk+45204333711260, 323
Abrahamsen, Christina FriisVidenskabelig assistentc.friis@ph.au.dk1260
Amdisen, LauVidenskabelig assistent1260
Andersen, Niels TrolleLektortrolle@ph.au.dk+45871679941261, 219
Andersen, Rikke SandLektorrsa@ph.au.dk+45871679841260, 113
Andersen, Thomas BullLektortbull@ph.au.dk+45871681653410, 435
Andreasen, BjarkeStudieadjunktbanr@ph.au.dk
Angel, SanneLektorangel@ph.au.dk1260, 330
Arendt, Linn HåkonsenVidenskabelig assistentlha@ph.au.dk
Autrup, HermanProfessorha@ph.au.dk+45871680291260, 336
Bang, MariaForskningsårsstuderendemaria.bang@ph.au.dk
Bang Madsen, Kathrinekathrine.bang@ph.au.dk1261
Bech, Bodil HammerLektorbhb@ph.au.dk+45871679611260, 232
Beck, Malenembec@ph.au.dk1260
Beedholm, Kirstenkbe@ph.au.dk+45871678931260, 341
Bøttcher Berthelsen, ConnieLektorcb@ph.au.dk+45422279331633
Bibby, Bo MartinLektorbibby@ph.au.dk+45871679961261, 218
Bjerregaard, Anne-Louisealbj@ph.au.dk1260
Bjerrum, MereteLektormb@ph.au.dk+45935210121260, 331
Blæhr, EmelyPh.d.-studerendeemelyekblaehr@ph.au.dk
Bonefeld-Jørgensen, Eva CecilieCenterleder, adj. professor, lektorebj@ph.au.dk1260
Bro, FlemmingProfessorfbro@ph.au.dk+45871679061260, 111
Brødsgaard, Anneabm@ph.au.dk
Burau, ViolaLektorviola@ph.au.dk+45935087091260, 225
Charles, Morten HaaningVidenskabelig assistentmc@ph.au.dk+45871684161260, 133
Christensen, BoProfessorbc@ph.au.dk+45871520091260, 121
Christensen, Kaj SparleProfessorkasc@ph.au.dk+45871679191261, 136
Christensen, Morten BondoSeniorforskermbc@ph.au.dk+45861679271260, 1.21
Christiansen, Ask VestLektoravc@ph.au.dk+45871681823410, 337
Dahm, Christina CatherineLektorccd@ph.au.dk+45871679691260, 220
Dalgaard, Line BarnerPostdoclbdalgaard@ph.au.dk+45871548728845, 3392
Dalgas, UlrikLektordalgas@ph.au.dk+45871681763410, 437
Delmar, CharlotteProfessorcd@ph.au.dk1260, 333
Dreyer, PiaLektordreyer@clin.au.dk+4578462895
Elholm, GretheAdjunktgelh@ph.au.dk1260, 3.33
Enemark, UlrikaLektorue@ph.au.dk+45871685491260, 218
Eriksen, Hanne-Lise FalgreenPostdochleriksen@ph.au.dk
Erlandsen, MogensLektormogens@ph.au.dk+45871679931261, 219
Foldspang, Andersaf@ph.au.dk
Frederiksen, KirstenLektorkf@ph.au.dk+45871678821260, 332
Frost, PoulKlinisk lektorpoulfros@rm.dk+4578464290
Frumer, MichalPh.d.-studerendemicfru@ph.au.dk
Frydenberg, MortenLektormorten@ph.au.dk+45871679921261, 221
Grønborg, Helenehlg@ph.au.dk
Grønborg, Therese KoopsAdjunkttherese@ph.au.dk+45871684761261
Haahr, Jakobjhaahr@ph.au.dk3410
Hansen, MetteLektormhan@ph.au.dk3410
Hansen, Stefan NygaardAdjunktstefanh@ph.au.dk+45871684761261
Hansen, Thorsten IngemannProfessortih@ph.au.dk+45871681723410, 442
Holst, Gitte JuelPostdocgjho@ph.au.dk1260
Hulman, AdamPostdocadam.hulman@ph.au.dk1260, 216
Hvid, Lars NæsbyPostdoclhvid@ph.au.dk3410
Hvidberg, LinePost docline.hvidberg@ph.au.dk+45871683691260, 134
Hvidt, Julie JessenForskningsårsstuderendejh@ph.au.dk1260
Jensen, Martin BachLektormbj@rn.dk+4525154519
Jensen, Mogens PfeifferKlinisk lektormpjen@clin.au.dk+4578464208
Jensen, Nanna HustedVidenskabelig assistentnaje@ph.au.dk1260
Johnston, LukePostdoclwjohnst@ph.au.dk1260
Jørgensen, Marie-Louise Kjeldgaard!!Research Assistantmlkj@ph.au.dk
Kallestrup, PerLektorper.kallestrup@ph.au.dk1260, 2.14
Kjær, Malenemkjr@ph.au.dk3410, 350
Kjærgaard, Søren K.Lektorsk@ph.au.dk+45871680241260, 332
Kjølhede, TuePostdoctkjo@ph.au.dk+45871681633410, 446
Klausen, Frida Bejderfbk@ph.au.dk1260
Kloster Warberg, Christinewarberg@ph.au.dk1260
Koetsenruijter, JanPostdocjan.koetsenruijter@ph.au.dk1260, 134
Kristensen, Ingeborg Hedegaardihk@ph.au.dk+45871684491633, 214
Krogsgaard, Lene WulffVidenskabelig assistentl.krogsgaard@ph.au.dk
Kronborg, HanneLektorhk@ph.au.dk+45871678911260, 343
Labriola, MereteLektormela@ph.au.dk
Ladehoff, Anne MarieVidenskabelig assistentamlthomsen@clin.au.dk
Larsen, Karen KjærLægekkl@ph.au.dk+45871679241260
Lauritzen, TorstenProfessortl@ph.au.dk+45871679311260, 123
Ledderer, Loni KrausLektorloni.ledderer@ph.au.dk1260, 233
Long, ManhaiLektorml@ph.au.dk+45935090331260, 318
Lou, Stinastina.lou@ph.au.dk+45784143641260
Lønbro, SimonStudieadjunktloenbro@ph.au.dk3410
Maindal, Helle TerkildsenProfessorhtm@ph.au.dk1260, 218
Maribo, Thomasthomas.maribo@ph.au.dk+4578414432
Martinsen, Bentebm@ph.au.dk+4587168445
Miller, JessicaPostdocjmiller@ph.au.dk1260
Moesgaard Iburg, KimLektorkmi@ph.au.dk+45871680311260, 229
Munksgaard, Pia PinholtProjektkoordinatorppm@ph.au.dk+45871679041261, 117
Møller, AnneVidenskabelig assistentanmo@ph.au.dk1260
Møller, HenrikGæsteprofessorhenrik.moller@ph.au.dk+45871679631260, 1.11
Møller, Marlene Christina RIt-projektkoordinatormcr.moller@ph.au.dk+45871679031261, 1.17
Møller, Rasmus BystedAdjunktrbm@ph.au.dk+45871684873410, 336
Møller, VernerProfessorvm@ph.au.dk+45871681853410, 341
Niclasen, Jannijanni@au.dk
Nielsen, Cathrine WildenschildPostdoccwni@ph.au.dk+45871678971260, 1.16
Nielsen, Claus VintherKlinisk professorclaus.vinther@ph.au.dk+4587397561
Nielsen, Marie GermundPost docmm@ph.au.dk+45871685181260
Nielsen, Rasmus Østergaardroen@ph.au.dk+45871681793410, 438
Norlyk, AnneliseLektoran@ph.au.dk1633, 217
Obel, CarstenProfessorco@ph.au.dk1630
Olesen, FredeProf., dr.med.fo@ph.au.dk+45871679631260, 111
Olsen, JørnProfessorjo@ph.au.dk+45871679651260, 230
Overgaard, KristianLektorovergaard@ph.au.dk+45871681743410, 431
Overgaard, MortenPostdocmoov@ph.au.dk1260
Overvad, KimProfessorko@ph.au.dk+45871679711260, 2.26
Parner, Erik ThorlundProfessorparner@ph.au.dk+45871679951261, 212
Pedersen, Pernillepernille.pedersen@ph.au.dk+4524470964
Poulsen, IngridEkstern lektorIngrid.Poulsen@hvh.regionh.dk
Ramlau-Hansen, CeciliaProfessorchrh@ph.au.dk+45871680361260, 224
Rasmussen, Anna MygindSeniorforskermygind@ph.au.dk+45871679541261, 117
Rowlands, GillianProfessorgill.rowland@ph.au.dk
Rydahl-Hansen, SusanProfessor emeritusrydahl@ph.au.dk
Ryom, KnudPostdocknudryom@ph.au.dk3410
Rytter, Dortedr@ph.au.dk1260, 241
Sandbæk, AnnelliProfessor, forskningslederannelli.sandbaek@ph.au.dk1260, 141
Schendel, DianaProfessordiana.schendel@ph.au.dk+45871657521260, 239
Schlünssen, ViviProfessorvs@ph.au.dk1260
Sevdalis, Vassilisv.sevdalis@ph.au.dk3410
Sigsgaard, TorbenProfessorts@ph.au.dk1260, 326
Skovgaard, Esben LykkeVidenskabelig assistentels@ph.au.dk
Skriver, Mette Vintherassociate professormette.skriver@ph.au.dk1260
Støvring, HenrikLektorstovring@ph.au.dk+45871679911261, 217
Sudan, MadhuriPh.d.-stipendiatms@ph.au.dk
Svendsen, KatrineVidenskabelig assistentkasv@ph.au.dk1630
Søgaard, RikkeProfessorrs@ph.au.dk1261, 210
Sørensen, HenrikLektorhs@ph.au.dk+45871681643410, 433
Sørensen, Jan KahrStudielektorkahr@ph.au.dk+45871681843410, 344
Sørensen, Johanne KorsdalEkstern Relations Managerjks@cas.au.dk4235, 134
Sørensen, Svend AageStudieadjunktsaso@ph.au.dk3410
Thomsen, Kristian RaunStudielektorthomsen@ph.au.dk+45871681713410, 346
Thulstrup, Ane MarieOverlægeane.marie.thulstrup@clin.au.dk
Vamosi, MarianneLektormvamosi@ph.au.dk+4587168446
Vedsted, PeterProfessorp.vedsted@ph.au.dk+45871679051260, 132
Vestergaard, Claus HøstrupStatistikercv@ph.au.dk1260, 122
Vestergaard, MogensProfessor, speciallæge i almen medicinmv@ph.au.dk+45871679621260, 143
Villemoes, Marie Kongemariekonge@ph.au.dk
Vissing, KristianLektorvissing@ph.au.dk+45871681733410, 429
Væth, MichaelProfessorvaeth@ph.au.dk+45871679871261, 227
Wang, Jakobjawa@ph.au.dk3410
Wejse, Christianwejse@ph.au.dk+45871685511260, 2.14
Wielsøe, MariaPostdocmwielsoe@bios.au.dk1260
Witte, DanielProfessordaniel.witte@ph.au.dk+45871685271260, 230
Würtz, Anne Mette LundPostdocamlw@ph.au.dk+45871680041260, 234
Thurah, Annette DeLektorat@ph.au.dk+4578464223
Ørbeck, Beate1265
Østergaard, Lisa Gregersenl.oestergaard@ph.au.dk
8203 / i30